X

Kripto Para Nereden Alınır?

Kripto para nedir ve nasıl alınır?
16:08
3 Mart 2021

Kripto para birimleri son dönemde sadece Türkiye’de değil bütün dünyada hiç olmadığı kadar popüler oldu. Lider kripto para birimi Bitcoin’in yanı sıra, piyasada şu an aktif olarak alınıp satılan binlerce altcoin bulunmakta. Altcoinlerin arasından seçim yapmak veya bunları alacak platform bulmak ise biraz zaman ve araştırma gerekebilir.

Özellikle son dönemde yüz binlerce yeni yatırımcının sektöre girmesi, kripto para borsalarının dikkatle seçilmesi gerektiğine işaret ediyor. Bitcoin ilk piyasaya sürüldüğünde insanlar eşler arası alım satım yapabilmekteydi. Bu yöntem hala kullanılsa ve cüzdanlar arası alım satım yapılsa da birçok kullanıcı kripto para alım satımı için borsaları kullanıyor.

Kripto para borsaları aynı geleneksel borsalar gibi kullanıcılara birçok varlık alımında aracılık ediyor. Kripto para borsalarının farklı komisyon ücretleri olsa da çoğunun aldığı ücretler çok ufak olarak görülmekte. Kripto para borsalarının bazıları yatırımcılara sahip oldukları kripto paraları depolama ve güvenleme saklama hizmeti verirken, DEX olarak bilinen merkezsiz kripto para borsaları ise bunu vermiyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

DEX olarak bilinen merkezsiz kripto para borsalarının avantajı ise komisyonun düşük olması ve kullanıcının kendi kripto parasını depolaması olarak bilinmekte. Kripto para borsalarının hacklenmesi durumunda kullanıcılar böylece fonlarını koruyabilmekte. 

Kripto Para Fiyatları

Kripto para fiyatları birçok gelişmeye göre değişebilmekte. Lider kripto para birimi Bitcoin bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 48.000 dolardan işlem görürken bunun sert düşüş veya yükseliş yaşaması da mümkün. 

Kripto paraların sıralamaları ise birim fiyatlarına göre değil, toplam piyasa değerlerine göre değişmekte. Bitcoin’in toplam piyasa değeri 800 milyar doların üzerindeyken, birim fiyatı 160.000 dolar olan SOCKS isimli bir kripto paranın 100 milyon doların bile altında olduğu görülüyor. Bu da sirkülasyondaki toplam arzın da önemini göstermekte. 

Kripto Para Alım Satım Siteleri

Kripto para alım satım siteleri arasında kullanıcıların dikkat etmesi gereken en önemli faktör ise bunun sunduğu güvenlik ve likidite. Likidite konusunda kripto para borsalarının sunduğu avantajlar, kullanıcıların çok farklı kripto paraları almasını da sağlayabilir. 

Binance kripto para borsası da bu konuda birçok kripto para borsasının bir hayli önünde olması nedeniyle tercih sebebi oluyor. 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar