Kripto Para Kışıyla Birlikte 2017 Yılından Bu Yana Bir İlk Yaşandı!

Yıllardır süregelen yükselişi durdu. Bu son kripto para kışı bir ilkin yaşanmasına neden oldu.
17:25
3 Ekim 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Fed’in politika değişikliğiyle birlikte kripto paralar aşırı satışlarla boğuşmaya başladı. Bitcoin 17.600 seviyelerine kadar düştü. Bitcoin ve altcoin yatırımcılarını olumsuz etkileyen bu süreç birçok makro ekonomik gelişmenin de desteğiyle piyasaları daha derin diplere itiyor. Kaybeden sadece kripto para yatırımcıları olmadı.

Bitcoin ATM Sayısı

2017 yılından bu yana dünya genelindeki Bitcoin ATM kurulumları sürekli yükselişte oldu. Ancak yıllardır devam eden yükseliş trendi Eylül 2022 itibariyle sona erdi. Kripto kışının bir sonucu olarak artık daha az Bitcoin ATM’si var. Coin ATM Radar verilerine göre 2017 yılının başında dünya çapında bine yakın Bitcoin ATM’si vardı. Ayrıca, bu ATM’lerin yaklaşık yarısı Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunuyordu. Ancak son veriler aylık bazda erimeye işaret ediyor.

Ağustos ayına başladığımızda dünya genelinde kurulu 38.777 ATM bulunuyordu. Eylül ayında ise bu rakam bir ayda %2 düşüşle 37.980’e indi. Kripto paralara olan ilgi eksikliği şirketlerin yeni Bitcoin ATM kurulum için iştahını da olumsuz etkiliyor.

En Fazla Bitcoin ATM’si Nerede?

Güncel rakamlara göre dünya genelindeki Bitcoin ATM’lerinin %87’den fazlası ABD’de bulunuyor. Ağustos ayının başında ABD’deki ATM sayısı 33.235’e düşmüş olsa da Ekim ayı itibariyle hafifçe 33.385’e yükseldi. Avrupa bölgesinde ise Bitcoin ATM sayısı nispeten yatay seyretti. Kripto para piyasalarının en zor günlerinde bile Avrupa, haziran ayından bu yana her ay %0,75 oranında yeni ATM’ye sahip oldu.

Birleşik Krallık, Bitcoin ATM’leri konusunda en kötü performansa sahip bölgeler arasında yer alıyor. Ayı piyasalarından önce düşmeye başlayan ATM sayısı halen düşüyor. Düşüşler ilk olarak 2021 boğa sezonunun ortasında başladı. Birleşik Krallık Şubat 2020’de 283 ATM’ye sahipti. Bu sayı 2022’nin başında neredeyse 100’e düştü ve şu anda 19’da kaldı.

Öte yandan Grand View Research tarafından yayınlanan rapora göre küresel kripto para ATM pazarı 2021 yılında 78 milyon dolar değerindeydi. Rapor, Kripto ATM’lerinden elde edilen gelirin 2028 yılına kadar 1,88 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediyor. Kuzey Amerika’nın en büyük kripto ATM operatörü olan Bitcoin Depot, önümüzdeki yıl 885 milyon dolarlık bir değerlemeyle halka açılmayı hedefliyor. Japon kripto borsası Gaia Co. Ltd ise yeni kripto para ATM’lerini Japonyalı yatırımcılarla buluşturacağını söyledi. Yani bu son düşüşün bir dönüşü olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI