reklamı kapat

Kripto Para Destekli Kredi Platformu YouHodler ile Özel Röportaj

14:30
11 Temmuz 2019
  • Coin TürkCoin Türk

Kripto’da kal, Nakit al” sloganıyla hizmetlerine devam eden YouHodler Türkiye’ye giriş yapıyor. Şirketin temel hedefi kullanıcıların kripto paralarını bozmadan nakit ihtiyaçlarını karşılamak.

Türkiye’den kullanıcı almaya başlayan platformun CEO’su Ilya Volkov ile CoinTürk olarak sizler için özel bir röportaj gerçekleştirdik. Sistemi daha yakından tanımak için aşağıdaki röportajımıza göz atabilirsiniz.

CoinTürk: Merhaba Ilya Volkov, bize biraz kendinizden ve sektördeki deneyimlerinizden bahsedebilir misiniz?

Ilya Volkov: Kripto destekli bir kredi platformu olan YouHodler’in kurucusu ve CEO’suyum. Yaklaşık 20 yıl önce FinTech endüstrisinde çalışmaya başladım. Yaklaşık 10 yıl Ticari Finansman’a ve diğer 10 yıl farklı finansal varlıklara sahip online yatırıma odaklandım.

CT: Peki YouHoldler projesi nedir? Nasıl kullanılır? Kısaca bahsedebilir misiniz?

IV: YouHodler, kripto para birimi varlıklarının o anki değerini temel alarak kullanıcılarına anında geleneksel para (dolar gibi itibari paralar/fiat para) bir fon ödünç verir. Kullanıcılar tercih ettiği kripto varlığını teminat olarak kullanarak, bizden kredi talep eder. Sonrasında, kullanıcı anında geleneksel para ya da stablecoin cinsinden (USD, EUR veya USDT) kararlaştırılan kredi tutarını alır. Borcu geri ödedikten sonra ise kullanıcı, değeri artmış olsa bile kripto para teminatını geri alır.

Kullanıcılarımızın birçoğu bu sermayeyi, yani alınan krediyi, kripto para portföylerini korumak, kripto madenciliği masraflarını ödemek ve daha pek çok şey için kullanıyor. Aslında bu durum, herhangi bir yükseliş piyasasında kullanıcılara, ellerindeki kripto varlıkları satmadan ve potansiyel fırsatları kaçırmadan, tüm avantajlardan yararlanma imkanı tanıyor. Ayrıca, çeşitli kripto para-fiat para ödeme servisleriyle de rekabet ediyoruz. Geçtiğimiz birkaç ay boyunca kripto para birimlerinin kredi kartları ve debit kartlarına aktarılması konusunda etkili yollar geliştirdik. Rakiplerimiz gerçek dünyada kripto para kullanımına izin veren bu özelliklere sahip değiller.

Özetle; temelde biz sadece kripto destekli bir kredi platformu değiliz, biz kripto-fiat para fintech platformuyuz, ya da daha basit bir ifadeyle depolama, dönüştürme ve kredi seçeneklerine sahip kripto-fiat para bankasıyız.

CT: YouHoldler’ın arkasındaki fikir nedir ve nasıl ortaya çıktı?

IV: 2017’de yaşanan son kripto çılgınlığı boyunca, kripto paralarını çok erken sattıkları için birçok insanın kayıp yaşadığını gördük. Kripto paralarını satmadan para kazanmanın bir yolunu bulsalar da avantajları kaçırmazlardı. YouHodler kullanıcılara, yatırımlarını satmak zorunda kalmadan, ihtiyaç duyduklarında daima para kazanma imkanı sağlıyor. Kripto para-fiat para bankacılık çözümleri konusunda platformumuzu “tek adres” olarak görüyoruz. İnsanların platformdan platforma gezmelerine gerek kalmadan kolayca kredi alabildiği, kripto parayı geleneksel paraya ve geleneksel parayı kripto paraya dönüştürebildiği bir platformuz. Değer, kolaylık, kullanılabilirlik ve güvenlik ana motivasyonlarımız ve YouHodler’in bunları çok iyi temsil ettiğini düşünüyoruz.

CT: Piyasada çok sayıda kripto para tabanlı kredi platformu görüyoruz. Bu bağlamda YouHoldler’ı diğer projelerden ayıran özelliklerden bahsedebilir misiniz?

IV: Kripto piyasası, farklı hizmetler sunan farklı şirketler için yeterince büyük. Bununla birlikte, kripto para kredisi veren rakiplerimize kıyasla daha iyi teminat seçenekleri, değer oranları açısından daha iyi kredi ve daha fazla ödeme çözümü sunuyoruz. Ancak, daha önce de belirttiğim gibi çeşitli kripto para-fiat para ödeme servisleriyle de rekabet ediyoruz. Kripto para birimlerinin geleneksel paraların kredi kartları ve debit kartlarına aktarılması konusunda daha etkili yollar sunduğumuza inanıyoruz. Rakiplerimiz kripto paralarınızı gerçek dünyada (kredi/banka kartları ile) kullanma şansı sunmuyor. Kripto paralar için yeni bir yöntem geliştiriyoruz.

CT: Bir kullanıcının sizden kredi alabilmesi için ne yapması gerekir? Bize kredi koşullarından bahsedebilir misiniz?

IV: Aşağıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi üç kredi şartımız vardır. Ek olarak, kendi kredi koşullarını özelleştirmek isteyen kullanıcılar talep üzerine, “bireysel tarife talep et” bağlantısını tıklayarak bunu talep edebilirler. Ayrıca, Turbocharge özelliğinin yalnızca “Boğa Piyasası” ve “Kriz Karşıtı “seçeneklerinde mevcut olduğunu unutmamak gerekir.

CT: Biraz da cüzdan ve fonların güvenliğinden bahsedelim. Bildiğiniz gibi kripto para dünyasında birçok saldırı, hacklenme durumu söz konusu. Kullanıcı fonlarını nasıl saklıyorsunuz? Fonlar güvende mi?

IV: Avrupa’da ve İsviçre’de birçok güvenilir banka ile çalışıyoruz. Bu ilişkileri kripto para projesi olarak elde etmek kolay değildi, ancak bunu başardık. Bu bankalarda çok sayıda hesabımız var ve bu hesaplarda fon tutuyoruz. Kripto paralara gelince, platformumuz hem sıcak hem de soğuk cüzdan depolaması kullanıyor. Platformda çok seviyeli bir güvenlik sistemi bulunuyor, soğuk depolama ve donanım çözümleri için her zaman sektörün en iyi uygulamalarını takip ediyoruz.

CT: Hedefiniz nedir? Okuyucularımıza gelecekteki planlarınızı anlatabilir misiniz?

IV: Yüksek seviyede güven ve itibara sahibiz. Şu anki ana odağımız, yaklaşmakta olan iş yapımız için uygun lisansları almak. Size bir ya da iki ay içinde bu konuda daha fazla bilgi verebiliriz, bu yüzden bizi takip etmeye devam edin! Planlarımıza gelince, YouHodler her zaman platformu kullanıcılar için daha kullanışlı ve yararlı hale getirmek için çaba gösteriyor. Çok yakında kredi, dönüştürme ve satın alma özelliklerinin tüm gücünü avucunuzun içinde tutabileceğiniz yeni mobil uygulamamızı duyurmaktan heyecan duyuyoruz. Ayrıca, bir YouHodler resmi banka kartı çıkarmayı da düşünüyoruz. Bu adımı 2019 yılının 4. çeyreğinde atmayı planlıyoruz. Ancak şu anda kullanıcılar, kendi kişisel kartlarını platformumuzda ödeme yapmak ve kredi almak için kullanabilirler. Fakat yine de birçoğumuzda zaten çok fazla kredi kartı var. Peki, neden bir tane daha isteyesiniz ki? Çünkü gelişmekte olan dünyada banka kullanmayanlar için YouHodler kartının, daha önce hiç olmadığı gibi güvenilir bir şekilde ve anında fonlara erişme imkanı sağlayacağını düşünüyoruz.

CT: Verdiğiniz kıymetli bilgiler için çok teşekkürler. Son olarak Türk kullanıcılar için herhangi bir mesajınız var mı?

IV: Merhaba Türkiye! Türklerin misafirperverliği, mutfağı ve güzel manzaraları ile dünyaca ünlü bir yer olduğunun bilincindeyiz. Türklerin gösterdiği misafirperverliği kendi platformumuzda uygulamak istiyoruz. Platformumuzun Türklerin rahat hissedecekleri bir yer olmasını istiyoruz. Zaten Türk kimliğinin yüksek zeka ve yenilikçi bir ruh üzerine kurgulandığını biliyoruz. Bu nedenle, Türkiye’deki kripto kullanıcılarının hacminin, Avrupa ya da Amerika’dakilerden daha yüksek olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle, YouHodler olarak HODL’ların, kripto paralarının ve varlıklarının tüm potansiyelini ortaya çıkarmaları amacıyla hizmetlerimizi sunmak için buradayız. Bizi aranıza aldığınız için teşekkür ediyoruz ve birlikte bu yeni yolculuğa başlamaktan heyecan duyduğumuzu belirtiyoruz.

YouHodler Website

TwitterFacebookTelegramLinkedinInstagramYoutube

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.