X


Kripto Para Borsasının Eski Başkanı Tutuklandı!

Bir zamanları popüler borsası! Başınızın ağrımaması için dikkatli olmalısınız!
22:39
17 Eylül 2021

BTC-e ismiyle bilinen ve adını WEX olarak değiştiren kripto para borsasının eski başkanı Polonya’da tutuklandı. Yasal baskı sebebiyle 2017 yılındı ismini değiştiren borsa Rus vatandaşlara hizmet veriyordu. Geçmişten hatırlayanlar bu borsanın birçok kara para aklama olayıyla suçlandığını da biliyor.

WEX Eski Başkanı Tutuklandı

BTC-e olarak bilinen Wex, kripto para endüstrisinin ilk günlerinde iyi bilinen bir borsaydı. Daha çok Deep Web kullanıcıları tarafından tercih edilen borsa yıllardır kara para aklama olaylarıyla anıldı. Piyasalarda büyük çöküşe sebep olan Mt. Gox hack olayında da saldırganların bu borsayı kullanarak para akladığı biliniyordu.

BBC haberine göre Wex‘in eski başkanı Dmitry Vasiliev kısa süre önce Varşova kentinde tutuklandı. Vasiliev hakkında birçok dolandırıcılık soruşturması devam ediyor ve büyük ihtimalle iadesi gerçekleşecek. Polonya gazetesi Wyborcza’a dayandırılan haber de Dmitry Vasiliev’in 11 Ağustos’ta tutuklandığı bilgisi var.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

BTC-e‘nin başkanı olduğu iddia edilen Alexander Vinnik yaklaşık 4 milyar dolar kara para akladığı iddiasıyla Yunanistan’da tutuklanmıştı.

Binance Kara Listeye Almıştı

Borsayla ilgili iddiaların güçlenmesi ve yöneticilerine soruşturma açılması sebebiyle Binance tarafından kara listeye alınmıştı. Bu kararla birlikte Wex borsası ömrünü tamamladı. Ancak altı yılda borsanın ciddi seviyede kara para aklama olayına karıştığı biliniyor.

Dmitry Vasiliev ilk olarak 2019 yılında İtalya’da tutuklanmış ve serbest bırakılmıştı. Yakın zamanda yeniden tutuklanmasıyla birlikte Kazakistan’a iade edilmesi bekleniyor. Şahsın burada devam eden soruşturmaları bulunuyor.

Amerika borsaya el koymuştu.

Geçmişte kripto para ekosistemini istismar eden Wex gibi borsalar sebebiyle sektör yoğun baskılara maruz kaldı. Bugün ise KYC ve AML politikalarının sertleşmesi ve tüm kripto para borsalarının bunlara maksimum özen göstermesi sebebiyle kara para aklama faaliyetleri ciddi anlamda azaldı. Ancak bu sorunun tamamen ortadan kalktığını kimse söyleyemez. Bu yüzden Binance gibi global borsalar “Deep Web” tecrübesi olan uzmanları istihdam etmeye devam ediyor.

Türkiye’de de bu konuda ciddi çalışmalar devam ediyor. Bu yüzden kripto paralarla dahi olsa KYC doğrulamalı cüzdanlarınıza aldığınız ödemelerin güvenilir kişilerden geldiğine emin olun. Forumlar veya OTC masaları üzerinden yapılan kripto ticaretinin bir kısmında kirli kriptolar kullanılabiliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI