X


Kripto Para Borsasında Dolandırılanlar Parasını Alabilecek!

2013 yılının popüler kripto para borsalarından biri, eğer mağdursanız paranızı alma ihtimaliniz var!
20:47
22 Eylül 2021

Türk kripto para yatırımcılarının da 2013 yılında tercih ettiği Cryptsy platformu müşterilerini dolandırmıştı. Thodex vurgununa benzer olay bundan yıllar önce gerçekleşti. Altcoin ticareti için kısıtlı imkanlar varken Cryptsy 2013 yılı sonunda 20’yi aşkı kripto paranın alınıp satılmasına aracılık ediyordu.

Cryptsy Borsası

Özellikle 2013 yılının ikinci yarısında Türkiye’de de popüler olan borsa çok sayıda altcoin için ticaret imkanı sunuyordu. O dönem daha küçük hacimli olsa da organize fiyat pump olayları Cryptsy platformunda da dönüyordu. Birçok yatırımcı kısa sürede yüksek kazanç umuduyla Cryptsy sistemlerine üye olmuştu. Ancak borsanın önemli bir sorunu vardı, elinizdeki kripto parayı satmanız gereken zamanda sistemde sürekli sorun oluyor ve çöküyordu.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Son derece amatör olan borsada o dönem emir girdiğinizde sayfa yenileniyor ve genellikle anlık fiyattan da emir girseniz açık işleme düşüyordu. Hatta bu sayfa yenileme olayından dolayı çok sayıda yatırımcının parası bug’da kalıyor günlerce ticket sonuçları bekleniyordu. Bu platformun kardeşi meşhur BTC-e platformuydu ikisinin kaderi de benzer oldu.

Kripto para yatırımcılarının gerek pump gerekse arbitraj için tercih ettiği borsa bir sabah kepenk indirdi. Borsa hakkında 2016 Ocak ayında olumsuz haberler düştü. Sahibinin o günkü değeri milyonlarca dolar olan kriptoyla birlikte ortadan kaybolduğu söyleniyordu. Bu platform birçok Türk yatırımcının da uzun vadeli portföyünü tuttuğu bir borsaydı ancak şu an değeri kat be kat daha fazla eden kripto paralara erişim sağlanamıyor.

Cryptsy Mağdurları

ABD Florida Güney Bölgesi Bölge Mahkemesi Cryptsy‘nin kurucusu Paul Vernon‘un bazı varlıklarına ulaştı. Yaklaşık 1,5 milyon dolar toplandı. Vernon’un çaldığı varlıkları satmasına izin verdiği gerekçesiyle Coinbase’e de bir dava açılmış ve borsa mağdurlara 1 milyon dolar tazminat ödeyerek anlaşma yoluna gitmişti.

Bugün yaşanan gelişmede ise Paul Vernon’un kız arkadaşı Xiuxia Liu’ya ait 875.000 dolara ek konulmasıyla ilgilidir. Mağdurlar 12 Ocak 2022 tarihine kadar mahkemeye başvurarak zararlarının bir kısmını telafi edebilecek. Ödemelerin Şubat 2022 tarihinde yapılması bekleniyor. Türk mağdurların Amerika’da bulunan hukuk bürolarından birinden hukuki danışmanlık hizmeti alması gerekebilir şimdilik ağırlıklı olarak ABD vatandaşları zararlarını tazmin edebildi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI