X


Kripto Para Borsaları Nasıl Çalışır?

Kripto para borsaları ile ilgili bilmeniz gereken her şey!
22:33
26 Şubat 2021

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ilk piyasaya sürüldüğünde henüz piyasada kripto para borsası bulunmuyordu. Kripto para yatırımcıları bu esnada kendi aralarında eşler arası alım satım yaparak BTC gönderimi gerçekleştirmekteydi. Kripto para borsalarının sektöre giriş yapması ise bunu büyük oranda değiştirdi.

Önceki yıllarda BTC ve diğer kripto paraları itibari para karşılığında alıp satmak için ya eşler arası yöntemler ya da PayPal gibi platformlar kullanılıyordu. Bir kullanıcı diğerinin cüzdanına BTC veya başka bir kripto para birimi gönderirken diğer kullanıcı ise onun hesabına veya PayPal üyeliğine para göndermekteydi. Ancak bu durum ciddi bir güven sorunu yaratıyordu.

Kripto para borsaları ise farklı kullanıcıları bir araya getirip piyasa oluşturarak bu durumu büyük ölçüde değiştirdi. Kripto para borsaları günümüzde merkezi ve merkezsiz olarak ikiye ayrılsa da bunların cüzdanlardan çok daha popüler ve kullanışlı hale geldiği bir gerçek.

Kripto Para Borsası

Yüzlerce kripto para borsası olsa da bunların sunduğu güvenlik, likidite, hacim, kullanışlılık, kullanıcı arayüzü, desteklediği kripto paralar, desteklediği itibari paralar, hızı ve müşteri desteği gibi konular bunların birbirinden ayrılmasını sağlıyor.

Siz bir kripto para borsasında alım emri girdiğinizde bu emriniz başka bir kullanıcının satış emri ile eşleştiriliyor. Kripto para borsalarının alım satım motorları ve emir defterleri de tam olarak bu işe yarıyor. Kripto para borsaları buna ek olarak sizin kripto paralarınızı depolayabildiğiniz, bunlar sayesinde daha fazla gelir elde edebildiğiniz ek hizmetler de sunmakta.

Borsa üzerinden kripto para alım satımı yapmanın belirli bir komisyon ücreti gerektirdiği ise unutulmamalı. Merkezi olan kripto para borsaları bu depolama hizmetini sunarken DEX olarak bilinen merkezsiz kripto para borsaları sizin cüzdanlarınızı kullanır. Yani burada güvenli depolama tamamen kullanıcının sorumluluğundadır. Kripto para satın alımı konusunda ise merkezi borsaların sağladığı likidite yani sizin ulaşabileceğiniz satış veya alış emirleri çok daha fazladır.

Kripto Para Satın Al

Siz de kripto para borsalarından kripto para satın almak için dünyanın en büyüğü Binance’i kullanabilirsiniz. Binance, sunduğu ek güvenlik önlemleri ile de yatırımcılara hitap ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar