Kripto AVM’de Pilot Uygulamalar Başlatıldı

07:00
14 Haziran 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto paraların kullanım alanları toplulukta daima tartışılan konular arasında gösterilebilir. Slovenya bu tartışmaya bambaşka bir boyut kazandırdı. Ülkede hayata geçirilen alışveriş merkezi kripto para ödemelerini kabul ediyor.

Slovenya’nın başkenti Ljubljana’da bulunan AVM “BTC City Ljubljana”, bünyesindeki 24 işletmenin kripto paraları bir ödeme yöntemi olarak kullanmasına imkan veriyor. Slovenyalı bir televizyon kanalı “24 Ur” tarafından yayınlanan bir haber göre kripto para kabul eden işletmeler tekstil, elektronik ya da gıda gibi birçok sektörde faaliyet gösteriyor.

BTC City Ljubljana bölge insanı arasında oldukça popüler ve Avrupa kıtasındaki en büyük alışveriş kompleksleri arasında gösteriliyor. İsminde BTC ifadesine yer verilmesine karşın AVM ile lider kripto para Bitcoin arasında bir ilişkinin bulunmadığını görüyoruz. 1950’li yıllarda inşa edilen AVM’nin ismi daha sonradan bu şeklini almış.

Alışveriş merkezi bu yılın başından itibaren Eligma startup’ıyla birlikte çalışıyor. Eligma ekibi müşterilerine Elipay adı verilen ve mobil uygulamalar aracılığıyla kripto para işlemi yapılmasına imkan sunan bir ödeme sistemi sağlıyor.

Bünyesinde 500’den fazla mağaza barındıran AVM dünyada kripto para kabul eden ilk perakende merkezi olmayı hedefliyor. Ayrıca yerel haber kaynaklarına göre ülkenin başbakanı Miro Cerar ve kabineden bir bakan Tadej Slapnik AVM’yi bu ayın başında ziyaret etti. Devletin kıdemli isimleri AVM ziyareti sırasında içtikleri kahveyi kripto paralarla ödedi. Daha sonra bu isimler Slovenya’da bir “Bitcoin Şehri” kurmayı önerdi.

Başbakan Cerar bu öneriyi ileri sürdükten sonra sözlerine Blockchain teknolojisi hakkında değerlendirmeler yaparak devam etti. Cerar daha önce de ifade ettiği üzere kamu hizmetlerinde Blockchain kullanımını yeniden gündeme getirdi.

Cerar açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

Devletin yönetiminde Blockchain teknolojisinin kullanılmasına ilişkin ilk pilot testleri için gereken hazırlıkları tamamladık.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI