reklamı kapat

Kovid-19, Kripto Para Dolandırıcılarına Fırsat Verdi

Kovid-19 süreci esnasında Singapur'daki Cryptojacking vakaları rekor kırdı.
23:00
7 Haziran 2020

Küresel bir kriz haline gelen ve dünyada milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden olan Kovid-19, sadece sağlık veya ekonomi alanlarını etkilemedi. Kovid-19 nedeniyle birçok kripto para dolandırıcısının da yeni yöntemler bularak insanları zarara uğrattığı verilerle sabit.

Rus siber-güvenlik firması Kaspersky tarafından yayınlanan verilere bakıldığında, özellikle Singapur’da ciddi anlamda kripto para dolandırıcılığının yapıldığı ve yatırımcıların önemli ölçüde zarara uğratıldıkları görülüyor. “Cryptojacking” olarak bilinen yöntemin sadece 2020 yılının ilk çeyreğinde Singapur için rekor kırdığı belirtilmekte.

Singapur, Kripto Para Dolandırıcılarının Hedefinde

Kaspersky araştırmacıları Singapur içerisindeki bilgisayarlara 11.700 Cryptojacking saldırısı yapıldığını tespit etti. Cryptojacking aslında kullanıcının haberi olmadan bilgisayarına sızılarak ve bir yazılım yüklenerek yapılan kripto para madenciliği olarak biliniyor. Mart ayına kadar olan üç aylık süreçte 11.700 olan saldırı sayısı, 2019 yılının aynı sürecinde sadece 2.900 olarak kalmıştı.

Sadece bu bile kripto para dolandırıcılarının ve kötü amaçlı kişilerin son aylarda ne kadar fazlalaştığını ve yöntemlerinde de ustalaştıklarını gösteriyor. Kaspersky araştırmacıları bu yöntemin sadece Singapur’da değil dünyanın dört bir yanında kullanıldığını ancak 2020 yılının ilk çeyreğinde en çok söz konusu ülkede artış gösterdiğini belirtmekteler.

Kripto para yatırımcılarına saldırmak isteyen kötü amaçlı kişilerin hedefinde kalan en güncel topluluk ise XRP kitlesi olmuştu. XRP yatırımcılarının dolandırıcıların hedefinde kalması üzerine Ripple tarafından konu hakkında bir açıklama yapılmış ve yatırımcılar bilindik bir dolandırıcılık yöntemine karşı uyarılmışlardı.

Buna rağmen hem acemi yatırımcıların çok olması hem de dolandırıcıların yöntemlerini değiştirmeleri, bu sektörün her zaman dolandırıcılık haberleri ile anılmasına neden olacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.