X


Koreli Balinalar Neden Bitcoin (BTC) Satıyor: Yeni İşlem Tespit Edildi

Balinaların BTC satışlarında ciddi artış görüldü.
22:11
9 Ocak 2021
btc balina

Bitcoin (BTC) fiyatı hiç durmayacakmış gibi yükselmeye devam ederken Kore’deki Bitcoin balinalarının benzer şekilde BTC satışı yaptığı görülüyor. Önde gelen birçok kripto para borsasında Güney Kore merkezli Bitcoin satışlarının olduğu tespit edildi ve verilere göre sadece Bithumb üzerinde bile 100 milyon dolarlık BTC yatırma işlemi görüldü.

Güney Kore Balinaları Bitcoin Satıyor

Güney Kore aslında ABD veya diğer önemli piyasalara kıyasla çok daha düşük bir kripto para borsa hacmine ve piyasasına sahip. Buna rağmen Güney Kore merkezli kripto para borsalarının hacmi son dönemde önde gelen piyasalara. hitap eden borsaların hacmini geride bıraktı.

bitcoin balina

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Kripto para borsalarına gönderilen yüklü BTC transferleri genellikle satış baskısı ve olası bir satış işlemi olarak değerlendirilir. Bunun tam tersi şekilde borsalardan cüzdanlara çekilen fonlar ise balinalar veya yatırımcıların uzun vadeli yatırım yapmak istediğine işaret eder. Kimchi premiumu olarak bilinen faktörün yine kendini belli etmesi ise Güney Kore’deki Bitcoin balinalarının satışlarının arkasındaki temel etmen olabilir. Peki nedir bu Kimchi?

Kimchi, BTC Satışlarının Tek Sebebi

Bithumb borsasına 100 milyon dolarlık BTC aktarıldığının ortaya çıkmasından sonra 9 Ocak tarihinde Korbit borsasına da 90 milyon dolarlık BTC aktarıldı. Kripto para sektöründe Kimchi olarak bilinen bu durum ise geleneksel piyasalara veya geleneksel borsalara kıyasla Asya tabanlı borsalarda oluşan fiyat farkı olarak ifade edilebilir. Örneğin 1 BTC fiyatı Binance üzerinde 40.000 dolar iken Kimchi premiumunun oluştuğu Güney Kore merkezli borsalarda 40.500 dolardan işlem görebiliyor.

Crypto Quant tarafından aktarılan verilere göre ise Korbit’e tam olarak bu fiyat farkı oluştuktan sonra 2.098 BTC gönderildi. Güney Kore borsalarının ortalama hacminden dolayı 50 milyon doların üzerinde transferler genellikle balina transferleri olarak bilinir ve bu da 84 milyon seviyelerinde bir işlem olarak görülüyor.

BTC Fiyat Farkı %20’lere Ulaşmıştı

2017 yılındaki Bitcoin fiyat rekoru esnasında ise Kimchi premiumunun oluşturduğu fiyat farkı %20 seviyelerine kadar ulaşmıştı. Şu an bu miktar %5 seviyelerinde olsa da balinalar için bunun ciddi bir kazanç kapısı olduğu söylenebilir. Balinalar yaptıkları yüklü satışlardan sonra daha ucuza BTC alarak aslında hiç bitmeyen bir gelir kapısı elde etmiş gibi gözüküyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar