reklamı kapat
  • BTC  :  37.840,28 ₺
  • ETH  :  3.049,26 ₺
  • BCH  :  4.542,50 ₺
  • XRP  :  3,52 ₺
  • BTC 37.840,28 ₺
  • ETH 3.049,26 ₺
  • BCH 4.542,50 ₺

Kanadalı Finansal Kurumlardan Merkez Bankası Destekli Dijital Para Analizi

5 Aralık 2017
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Kanada Merkez Bankası’nın Finansal Kuruluşlar Yönetim Ofisi geçtiğimiz günlerde, kendi dijital para birimini tedavüle koyan merkez bankalarının avantaj ve dezavantajlarını inceleyen bir rapor yayınladı. Bu para birimi, “merkez bankası dijital para birimi” (CBDC) olarak ifade edilecek.

Araştırma raporu iki üst düzey araştırmacı tarafından hazırlandı. Bu isimlerden birisi Finansal Kuruluşlar Yönetim Ofisi’nde üst düzey müdür olarak görev yapan Walter Engert, diğeri ise Kanada Merkez Bankası’nın para birimi bölümünde Ekonomik Araştırma ve Analiz müdürü Ben S.C. Fung. Bu iki ismin temel görevlerinin, bölümlerindeki ekonomik araştırma programlarına liderlik etmek olduğunu söyleyebiliriz.

Hazırlanan raporda şu ifadelere yer verildi:

“Yalnızca finansal kuruluşlarla sınırlandırılan rezevrler sağlamak merkez bankası için yeterli mi? Başka bir deyişle ‘nakitsiz bir toplum’ bizi mi bekliyor?”

Rapordaki diğer önemli noktalar

Belgeden yola çıkarak bir merkez bankasının sanal para çıkarmak ile faydalanabileceği altı muhtemel durumdan bahsedebiliriz. Ancak yazarlar bu durumların daha çok üçü üzerinde durdu: Müşteriler için ödemeler, finansal erişim ve finansal istikrar. Yazarlara göre CBDCler online ödemeleri kolaylaştıracak ve küçük işletmelere internet üzerinden ödeme kabul etme imkanını getirecek. Ayrıca rapora göre merkez bankasının desteklediği kripto paralar, perakende ödemelerin masraflarını da bir hayli azaltacak.

Yazarlar finansal erişimin artırılmasıyla gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerinin büyük fayda sağlayacağını ancak aynı durumun Kanada gibi gelişmiş ülkelerde kısıtlı etki oluşturacağını belirtti.

Yazarlar bu konuyla ilgili şu ifadeleri kaydetti:

“Kanada gibi çoğu gelişmiş ekonomilerde CBDC’nin getireceği finansal erişim ikna edici bir teşvik sağlamıyor.”

CBDC’nin getireceği finansal istikrar için ise yazarlar; kripto paranın müşterilere, Kanada gibi gelişmiş ülkelerdeki finansal sistemlerin yüzleştiği mevcut risklere maruz kalmadan değer saklayabilecekleri güvenli bir yol sunduğuna işaret etti.

Engert ve Fug bununla ilgili şunları ifade etti:

“Kanada ve diğer ülkelerdeki finansal sistemlerde, likidite ve vadeli değiştirme yürüten ve ödeme sisteminin merkezinde faaliyet gösteren bankalar ön plana çıkar. Belirli şartlar altında bu düzen istikrarsız bir hal alabilir ve içerideki para stoğu olumsuz şekilde etkilenebilir. Bu durum da ekonomiyi olumsuz etkileyebilir.”

Kaynak: Cointelegraph

loading...