• BTC  :  40.552,14 ₺
  • ETH  :  3.495,41 ₺
  • BCH  :  5.691,01 ₺
  • XRP  :  4,28 ₺
  • BTC 40.552,14 ₺
  • ETH 3.495,41 ₺
  • BCH 5.691,01 ₺

CryptoKitties: Ethereum Tabanlı En Büyük App

5 Aralık 2017
  • 32 okunma
  • İlayda Peker Kayaİlayda Peker Kaya
Popülerliği giderek artan, Ethereum tabanlı dijital kedi yetiştirme ve koleksiyon uygulaması CryptoKitties, yine Ethereum tabanlı ve merkezsiz en yaygın uygulama olan EtherDelta’yı geride bıraktı.

ETH Gas Station’a göre, CryptoKitties Ethereum akıllı sözleşmesi, Ethereum’un son 1500 bloğundaki işlem hacminin yaklaşık %14’ünü oluşturarak EtherDelta ve ShapeShift’in işlem hacmini geride bıraktı.

CryptoKitties’in Başarısının Ardındaki Neden

Kullanıcılar güvenli bir şekilde, Ethereum ağındaki herkesle kedi yavrusu (karikatür) alıp satabiliyor. Merkezsiz bir yapı olan Ethereum ağı, sahte kedi yavrularının üretilmesini ve sahiplenilmesini engellerken kullanıcılara nadir bulunan koleksiyonlar yapma imkanı sunuyor. Uygulamadaki her kedinin kendine özel bir karakteri var. Bu yüzden her kullanıcının koleksiyonu kendine özel oluyor.

ProductHunt kurucusu Ryan Hoover, CryptoKitties’in Ethereum tabanlı, merkezsiz bir Pokemon oyununa benzediğini söylüyor. Kullanıcalar uygulamayla dijital kedi yavrularını toplayıp üretebiliyor. CryptoKitties’in Pokeman ya da Tamagotchi gibi oyunlardan en büyük farkı, merkezi olmayan bir alanda Ether ile kedi yetiştirebiliyor ve bu kedileri alıp satabiliyor olmanız.

CryptoKitties yaratıcıları;

Gelecek heyecan verici ve biz inanıyoruz ki; Blokchain geleceğin ta kendisi. Biz sadece Bitcoin madencileri, ICO’lar, VC’ler için değil herkes için bir gelecek istiyoruz.

CryptoKitties Tutar mı?

Techcrunch’a göre CryptoKitties’in dapp(decentralized app) üzerinde 1.3 milyon dolarlık işlem hacmi bulunuyor. Kullanıcılar ise her geçen gün bu kedi yavruları için daha çok para harcamaya devam ediyor. Bu popülaritenin yanında CryptoKitties’in büyüme hızı Ethereum ağında tıkanıklıklara yol açmaya başladı. Coinbase kurucu ortağı Fred Ehrsam, “Eğer Ethereum’un büyümesiyle birlikte ortaya çıkan problemler çözülürse, dappsler uzun vadede trilyon dolarlık bir endüstriye hükmetme gücündeler.” diyor.

Bu iddialı söylemlerin yanında CryptoKitties yalnızca eğlence amaçlı üretilmiş olsa da geleneksel oyunlara kıyasla merkezsiz ve Ethereum tabanlı olduğu için oyun sektöründe yeni bir başlangıç olarak görülmekte.

Kaynak: cointelegraph.com

loading...