X


Kanada Bir Kripto Para Borsasına El Koydu!

Kanada'lı kripto para borsasına regülatörler tarafından el konuldu.
09:00
5 Kasım 2019

Kanada’nın Britanya Kolumbiyası içerisindeki finansal regülatörler, Vancouver merkezli bir kripto para borsası olan Einstein‘ı kapatma ve borsaya el koyma kararı aldı.

4 Kasım tarihinde yayınlanan basın bildirisine göre Britanya Kolumbiyası Menkul Kıymetler Komisyonu (BCSC) müşterilerine 16 milyon dolardan fazla borcu olan kripto para borsasına karşı buna el koyarak önlem aldı. Konu hakkında yüksek mahkemeye başvuran regülatörler, mahkemenin borçların ödenmesi için Grant Thorton Limited firmasını atamasını da sağladı. Grant Thorton aynı gün içerisinde işlemlere başladı ve borsanın fonlarını güvence altına aldı.

Kripto Para Borsası Müşteri Fonlarını Kullandı

BCSC bununla da kalmadı ve paralarını alamayan müşterilerden gelen şikayetler sonrası borsayı kapatmaya karar verdi. Kripto para borsasının avukatları da regülatörler ile iletişime geçti ve ”düşük kazanç sebebiyle 30 ile 60 gün arasında zaten kapanacakları” bilgisini regülatörlere aktardılar.

BSCS müfettişlerinden Sammy Wu konu hakkında yaptığı açıklamada borsanın müşteri fonlarını uygun olmayan şekillerde kullandığına ve 16,3 milyon dolardan daha fazlasını kendi ihtiyaçları için harcadıklarına inandıklarını dile getirdi. Bu miktarın 11 milyon dolarının kripto para, 5 milyon dolarının ise nakit para olduğu belirtiliyor.

Geçtiğimiz Cuma günü borsanın ofisine giden müfettiş, asansörün hiçbir kata gitmediğini, Einstein kurucusu Michael Gokturk de dahil hiç kimsenin listelenmiş telefonunun ise çalışmadığını öğrendiğini açıkladı.

Aslında sene başında QuadrigaCX kripto para borsası da buna benzer olaylar yaşamıştı ve mağdurlar hala tam olarak paralarını alamamış durumda ve dava devam ediyor. İlgili haberi buradan okuyabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar