Kafalar Karışık! Uzmanlar Forbes’a Konuştu: İşte 2023’te Bitcoin’de Olacaklar!

Kripto para piyasası zor bir dönemden geçerken, Forbes'a konuşan uzmanlar Bitcoin (BTC) ve altcoin'lerin geleceğine dair önemli açıklamalar yaptı. 
20:15
4 Ocak 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto para piyasası zor bir dönemden geçerken, Forbes’a konuşan uzmanlar Bitcoin (BTC) ve altcoin’lerin geleceğine dair önemli açıklamalar yaptı.

‘FTX Krizi, Bunu Kanıtladı’

Bitcoin, düşük işlem hacmi ve volatilite ile yatay yönde hareket etmeye devam ediyor. Bu süreçte, FTX kurucusu Sam Bankman-Fried’in Aralık ayında tutuklanması ve ABD’ye iade edilmesi de dahil olmak üzere sektördeki krizler yakından takip ediliyor. FTX‘in çöküşü, kripto para sektörünün daha fazla düzenlenmesine yönelik baskıyı artırdı. Artan faiz oranları, Bitcoin fiyatı üzerinde etkili olmaya devam ederken, ufukta yatırımcılar için daha fazla belirsizlik sürüyor. GlobalBlock analisti Marcus Sotiriou, FTX krizinin önemli bir gerçeği ortaya koyduğunu vurguluyor. Uzmana göre, tüm dünya FTX krizinin kripto paralardan kaynaklanmadığını tamamen dolandırıcılık faaliyetlerinden dolayı ortaya çıktığını anladı. Bu durum, kripto para endüstrisine ilişkin kamuoyu algısını güçlendirecek. Uluslararası hukuk firması Dorsey & Whitney’in ortağı ve SEC’in İcra Bölümü’nün eski kıdemli danışmanı Thomas Gorman, kripto para piyasasındaki regülasyon eksikliğinin FTX’in çöküşüne neden olduğunu söylüyor. Gorman, kripto paraların uygun şekilde düzenlenmesi için kurallar oluşturmanın zamanı geldiğini belirtti. Aksi halde mevcut orunlar devam edebilir.

2022’de Bitcoin, 2018’den bu yana en kötü performansını sergiledi, ancak yatırımcılar Bitcoin‘in 2023’te tıpkı 2019’da olduğu gibi toparlanacağını iddia ediyor. Kripto borsası Bitbank, Bitcoin fiyatlarının 2023’ün ikinci yarısında 20.000 ila 50.000 dolar arasında olacağını tahmin ediyor, ancak bunun için Federal Rezerv’in faiz artışlarını 2023 ortasına kadar azaltmasını ve 2024’ün başlarında faiz oranlarını durdurmaya başlaması gerekiyor. VanEck analisti Matthew Sigel, Bitcoin’in 2023’te 30.000 dolara ulaşacağını tahmin etti, ancak yılın ilk çeyreğinde 10.000 ila 20.000 dolar aralığında kalabileceği konusunda uyardı.

Bitcoin Tahminleri!

Standard Chartered, yatırımcıları kripto kışının 2023’e kadar uzayacağı konusunda uyardı. Bankaya göre bu durum, daha fazla likidite sorunu ve iflasın yanı sıra yatırımcı güveninin daha da sarsılmasına yol açacak. Standard Chartered, Bitcoin fiyatlarının 2023’te %70 daha düşerek 5.000 dolara düşebileceğini söylüyor. Bank of America analisti Alkesh Shah, son dönemde gelen krizlerin büyük imaj sorununa neden olduğuna dikkat çekti. En iyi 100 kripto, para 2016’nın sonundan bu yana hala ortalama %2.000’den fazla arttı.

Uzman, uzun vadede işlerin rayına gireceğini vurguladı. Shah’a göre, kripto para piyasası hisse senetleriyle yüksek korelasyonda olacak. Yönetici, kripto para ekosisteminin hala gelişmekte olan bir endüstri olduğunu ve 2023’te gelişmeye devam edeceğini söylüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar