X


JPMorgan Analistleri Açıkladı! Bitcoin Yerine Ethereum Tutun! İşte Nedeni

JPMorgan analistleri: "Bitcoin yerine Ethereum tutun."
10:40
7 Kasım 2021
JPMorgan Analistleri Açıkladı! Bitcoin Yerine Ethereum Tutun! İşte Nedeni
Okuma Süresi: 3 Dakika

En büyük iki kripto para birimi olan Bitcoin ve Ethereum arasındaki rekabet, dağınık ve uzun süredir devam ediyor. Ve bu, potansiyel yatırımcılar için her yerde hazır ve nazır bir ikilem sunuyor. JPMorgan analistleri neden Bitcoin yerine Ethereum’un tercih edilmesi hakkında birtakım açıklamalarda bulundu.

JPMorgan Analistleri; Bitcoin Yerine Ethereum Tutun

Her para biriminin kendine özgü rekabet eden nitelikleri olsa da, finansal hizmetler firması JP Morgan‘daki analistler, faiz oranlarının yükseldiği bir zamanda yatırımcıların Bitcoin yerine Ethereum tutmasının daha iyi olacağını iddia etti.

Yakın zamanda yayınlanan bir raporda, piyasa stratejisti Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki bir JPMorgan analist ekibi, yüksek faiz oranlarının geleneksel altın için olduğu gibi “dijital altın” Bitcoin için de zararlı olabileceğini belirtti. Bununla birlikte, Ethereum blok zinciri, DeFi ve NFT‘lerin güç merkezi olduğundan, çok daha geniş kullanım durumları, yerel token’a ilgi yaratmaya devam edebilir.

Geçen yılki karantina kaynaklı ekonomik yavaşlama, inanılmaz derecede düşük faiz oranları ve tahvil yatırımlarıyla sonuçlanmış, nakit akışında ve enflasyonda bir artışa yol açmıştı. Bitcoin, enflasyona karşı bir korunma olduğu algısı nedeniyle bu senaryoda gelişti. Ancak, şimdi merkez bankaları güçlü enflasyonu frenlemek amacıyla bu artan teşviki sağlamaktan uzaklaşırken, faiz oranları ve tahvil getirileri bir kez daha yükseliş görebilir.

Panigirtzoglou raporda şunları kaydetti:

“Tahvil getirilerindeki artış ve para politikasının nihai olarak normalleşmesi, bir dijital altın biçimi olarak Bitcoin üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturuyor, aynı şekilde daha yüksek reel getiriler geleneksel altın üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturuyor.”

PoW vs PoS

Öte yandan, Ethereum, merkezi olmayan finansal faaliyetlerde ve NFT ticaretinde bir patlamanın arkasındaki ana itici güç oldu ve daha büyük piyasa güçlerinin token fiyatını çok fazla etkileyemeyeceği varsayımına yol açtı. JPMorgan analistleri tarafından yayınlanan raporda şu ifadeler yer aldı;

“Değerini DeFi’den oyun oynamaya, NFT’lere ve sabit paralara kadar uzanan uygulamalarından alan Ethereum ile, daha yüksek gerçek getirilere Bitcoin’den daha az duyarlı görünüyor.”

Rapora göre, blok zincirinin lehine çalışan bir diğer faktör de daha çevre dostu teknolojiye geçişi. Bitcoin, yeni token’ları basmak için enerji kapsamlı Proof-of-Work algoritmasını kullandığı için geçen yıl giderek daha fazla kızdı.

Bununla birlikte, Ethereum, JP Morgan’a göre, doğrulama ve güvenlik sistemini çok daha enerji verimli ve yatırımcılar için tercih edilen bir seçim haline getirerek, gelecek yılın sonuna kadar tamamen Proof-of-Stake algoritmasına geçme sürecindedir.

“Yatırımcıların çevresel, sosyal ve yönetişim yatırımlarına daha fazla odaklanması, dikkatleri enerji yoğun Bitcoin blok zincirinden Ethereum blok zincirine kaydırdı.”

Bununla birlikte, raporun genel sonucu, her iki para biriminin de şu anda aşırı değerli olduğunu ve yüksek oynaklıkları nedeniyle kurumsal yatırımcılar için tercih edilen bir seçenek olmadığını belirtti.

Kraken’in yakın tarihli bir raporu, Bitcoin’in döngü sona ermeden önce hala daha yüksek seviyelere ulaşma şansına sahip olabileceğini belirttiği için tam tersini söyledi. Buna karşılık, Ethereum’un güçlü performansı, Cardano ve Solana gibi rakiplerle sert rekabetle karşı karşıya kaldığı için sona eriyor ve piyasa hakimiyetinde düşüşe neden oluyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar