X

JPMorgan Açıkladı: Bitcoin’in (BTC) Gidişatını Bunlar Belirleyecek

JPMorgan'dan önemli Bitcoin uyarısı!
13:22
21 Aralık 2020

Bitcoin (BTC) fiyatının yükselişi hız kesmeden devam ediyor ve sadece bireysel yatırımcılar değil aynı zamanda kurumsal yatırımcılar da yüklü BTC alımları yapıyor. JPMorgan Chas & Co. stratejistleri ise kripto para fonlarının git gide arttığını ve daha fazla kurumsal yatırımcının sektördeki yükselişi tetikleyebileceğini vurguladı.

Bitcoin Fonları Rekora Koşuyor

Grayscale Bitcoin Trust bünyesindeki BTC’lerin toplam değeri 13,1 milyar doların üzerine çıktı. Bunun geçtiğimiz yılın aralık ayında 2 milyar dolar olması aslında kurumsal ilginin nasıl hızla arttığını göstermeye yeter de artar bile. Lider kripto para birimi 2019 yılının aralık ayında 3.000 dolar bandına kadar gerilemiş olsa da sadece 1 yıl içerisinde değerini 7’ye hatta 8’e katlamayı başardı.

Nikolaos Panigirtzoglou’nun ekibi ve diğer analistler, Bitcoin’in şu an aşırı alım noktasına geldiğini belirtse de kurumsal yatırımcıların yaptıkları alımların teknik indikatörleri hiçe sayan bir şekilde yükselişi tetikleyebileceğini düşünüyor. Ancak analistler bu konuda yatırımcıları uyararak şu an ciddi bir alış baskısı olduğunu, bunda yavaşlama görülmesi durumunda ise 2019 yılının ikinci yarısındakine benzer bir düşüş görülebileceğini düşünüyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bitcoin’de 2019 Benzeri Düşüşe Dikkat

2019 yılında 14.000 dolara kadar çıkan BTC, bunun devamında yaşadığı sert düşüş ile beraber değerinin önemli bir kısmını kaybetmişti. Yani şu an için BTC yükselişinde olası bir yavaşlama, düşüşü tetikleyebilir ve birçok yatırımcı yüklü satışlar yapabilir.

Yine de JPMorgan analistleri henüz ufukta sert düşüş görülmediğini ve Square, MicroStrategy veya MassMutual gibi bilinen şirketlerin alım yapmasının yanı sıra Paul Tudor Jones ve Stan Druckenmiller gibi isimlerin BTC almasının olumlu sinyal olduğunu belirtti.

Elon Musk, Bitcoin mi Alacak?

Son olarak geçtiğimiz gün Elon Musk da Bitcoin’e yönelik birden fazla tweet attı ve MicroStrategy CEO’su ile etkileşime girdi. CEO Saylor, Musk’ın 1 milyar dolarlık yatırım yapması gerektiğini ima etti ve Musk buna “böyle büyük işlemler mümkün mü?” sorusu ile cevap verdi.

btu

Elon Musk’ın verdiği bu cevap bile BTC’ye ilgi duyduğunu ve böyle bir düşünceye sahip olduğunu gösteriyor. Elon Musk’ın 1 milyar dolarlık alım yapması ise kesinlikle birçok kripto para yatırımcısı için işleri değiştirebilir. Böyle bir haber BTC için 30.000 doların üzerini bile mümkün kılabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar