reklamı kapat

Japonya’dan Uluslararası Blockchain Projesi

22 Mart 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Japonya’nın mali düzenleyicisi Finansal Hizmetler Dairesi (FSA) basına kapalı olarak birkaç ülkenin düzenleyici ve merkez bakası temsilcileriyle görüşme yaptı. Görüşmede çok uluslu ve halka açık Blokchain projesi hakkında konuşuldu.

Ülke temsilcileri ve Japon akademisyenler Blokchain teknolojisi konusunda görüşlerini paylaştı. Blokchain’in sunduğu fırsatlar ve taşıdığı riskler tartışıldı. Özel toplantılar 8-9 Mart’ta yapıldı ve 19 Mart’ta FSA resmi internet sitesinden şu açıklamayı yayınladı:

‘’Toplantıda özellikle Blokchain’in uzun süredir var olan sorunlarının üzerinde durduk. Akademisyenlerle birlikte çalışıyoruz. Bu projenin özelinde FSA halka açık Blokchain’in güvenlik sorunlarını araştıracak. Hazırlanacak raporda alınabilecek önlemler teknik açıdan değerlendirilecek. Ayrıca Blockchain gelecekte finansal yapıyı değiştirebilecek potansiyele sahip. Bu yüzden düzenlemelerle ve yasalarla uyum sağlaması gerekiyor.’’

Toplantıya Singapur, Kanada, İngiltere, Abu Dhabi, Fransa ve Avustralya düzenleyicileri ve merkez bankası temsilcileri katıldı. Akademiden MIT Media Lab, Tokyo Üniversitesi ve Keio Üniversitesi toplantıda bulunuyordu.

Konu başlıkları şu şekildeydi; ‘Blockhain’in potansiyeli’, ’Blokchain yenilikleri ve kullanıcı güvenliği’, ‘Blokchain denemeleri ve Proof o Concept’, ‘Düzenleme ve akademi ile uyum’, ‘Blokchain kullanımının teknik sorunları’.

FSA toplantı detaylarını henüz paylaşmadı. Toplantı amacının diğer ülkelerin ortak bir Blokchain projesi hakkında görüşlerini almak olduğu belirtildi. FSA yetkilileri eğer herhangi bir konuda anlaşmaya varılırsa bunu halka duyuracaklarını ifade etti.

Son dönemde Japonya’da bireysel bankacılık adına gelişmeler yaşanıyor. Bireysel bankacılık hizmeti sunan bankalar için bir Ripple uygulaması geliştiriliyor. Arjantin’de düzenlenen G20 zirvesinde kripto paraların global finansal dengeye karşı bir risk taşımadığı kararına varılmıştı. Bu kararın ardından Japonya kripto paralarla ilgili çalışmalarını hızlandırmış olabilir.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.