reklamı kapat

Japonya’daki Borsalar İçin Beş Yeni Kriter

7 Mayıs 2018
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Japon mali düzenleme yetkilileri ülkede faaliyet gösteren kripto para borsaları için beş yeni kriter getirdi. Bu kriterlere yeni başvuru yapan borsaların yanı sıra halihazırda faaliyette olan borsalar da uymak zorunda.

Nikkei’nin pazar günkü haberine göre, Japonya Finansal Hizmetler Kurumu kripto para borsalarının kayıtları için yeni kurallar belirledi. Habere göre kurum, getirdiği yeni kurallarla Coincheck skandalı gibi bir olayın bir daha yaşanmasını engelleyerek müşteri varlıklarını korumayı amaçlıyor.

Daha önce de sizlerle paylaştığımız üzere Coincheck geçtiğimiz Ocak ayında saldırıya uğradı ve borsadan yaklaşık olarak 531 milyon dolar NEM çalındı. Bu durumun ardından borsa Monex Grup tarafından satın alındı.

Bir FSA yetkilisi Nikkei’ye yaptığı açıklamada, artık kayıt işlemleri sırasında borsaların nasıl çalıştığını görmek için ön ziyaretlerin olacağını belirtti. Yetkili sözlerine, “Devlete kayıtlı borsalar artık beş kapsamlı kriteri karşılamak zorunda.” şeklinde devam etti.

Beş kriter

Beş kriterden ilki sistem yönetimiyle ilgili. FSA bu kriteri, “Para birimleri internet bağlantılı bilgisayarlarda saklanmayacak ve transfer işlemleri için birden fazla parola belirlenecek.” şeklinde açıklıyor.

Kara para aklamaya karşı alınacak önlemler ikinci kriter olarak belirtiliyor. Buna göre borsalar, yüklü transfer işlemlerinde “müşteri kimliğini doğrulamak” gibi önlemler alarak kara para aklamayı önlemek için daha sıkı çalışmak zorunda.

Üçüncü kriter ise müşteri varlıklarının yönetimi. FSA müşteri varlıklarının borsa varlıklarından ayrı olarak dikkatli bir şekilde yönetildiğinden emin olmak istiyor. Yayımlanan habere göre, borsalar müşteri hesap bakiyelerini günde birkaç kez kontrol edecek. Ayrıca çalışanların müşteri varlıklarını kullanması da yasaklanacak.

Dördüncü kriter olarak, borsalarda listelenen kripto para birimlerine kısıtlamalar getiriliyor. Yüksek düzeyde anonim olan ve kara para aklamaya imkan veren kripto para birimlerinin yasaklanacağı özellikle vurgulanıyor.

Son olarak; borsaların iç prosedürlerinin güçlendirilmesi gerekiyor. Buna göre borsalar, hissedarları varlık yönetiminden ayırmak zorunda. Ayrıca sistemin çalışanlar tarafından, kendi kazançları için manipüle edilmesinin önüne geçmek için sistem geliştirmesiyle ilgilenen çalışanların varlık yönetimde çalışması engellenecek.

5 kriter tüm borsalara uygulanacak

Nikkei’ye göre FSA’in oluşturduğu “yeni beş nokta sistemi” kuruma, ayrıntılı bir değerlendirme yapma ve potansiyel riskleri önceden tanımlama imkanı sunuyor. Bu yeni kurallar piyasaya girecek yeni borsalarla beraber piyasadaki mevcut borsalara da uygulanacak. Bu beş kurala uymayan borsaların ise faaliyetlerine son verilecek.

Şu anda Japonya’da faaliyet gösteren devlet onaylı 16 tane kripto para borsası bulunuyor. Buna ek olarak başvuruları incelenen 7 kripto para borsası mevcut.  FSA’in yaz aylarında yeni kayıt başvurularını kabul etmeye başlaması bekleniyor. FSA’e göre yaklaşık olarak 100 şirket kayıt başvurusunda bulunmak istiyor.

Kaynak: Bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER