X


Japonya Yeni Bir Bitcoin Raporu Yayınladı

18:00
20 Temmuz 2016

Japonya’nın önemli finansal kurumlarından Nomura Araştırma Enstitüsünün yayınladığı rapora göre bitcoin ve dijital paralara yönelik yapılan yeni düzenlemelere rağmen ülke piyasasının aktörlerine netlik sağlamak için daha çok şey yapılması gerekiyor.

Enstitünün kıdemli danışmanı Yasutake Okano’nun kaleme aldığı raporun odak noktalarından biri Japonya’da Mayıs ayında kanuni geçerlilik kazanan Ödeme Hizmetleri Yasası (PSA). Aylarca tartışılan yasanın yürürlüğe girmesi ile bitcoin borsaları mevcut Kara Para Aklamayı Önleme (AML) ve Müşterini Tanı (KYC) kurallarına tabii tutulma zorunluluğu getirilmiş ve dijital paralar ön ödemeli ödeme aracı olarak tanımlanmıştı.

Mevcut PSA yasalarının yeterli olmadığına ve yeni düzenlemelerin şart olduğuna vurgu yapan rapor, artık dijital paralarla havale yapılabilmesine rağmen havale miktarının ancak ön ödemeli araçlar için mevcut limit olan 1 milyon yene (9557 dolar) kadar çıkarılabildiğine dikkat çekiyor.

Raporda son olarak yeni düzenlemelerin dijital para borsası piyasasına girmek için engel teşkil eder gibi görünse de düzenlemelerin getirdiği dezavantajların müşteri güveninin kazanılması ve dijital paraların daha fazla benimsenmesi ile elimine edilebileceği kaydediliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar