X


Jack Dorsey’den DEX Hamlesi: Yeni Bir Merkezsiz Borsa!

Jack Dorsey yaptığı son açıklamalarda, Mayıs ayında ipuçlarını paylaştığı platformun bir merkezsiz borsa (DEX) olacağını dile getirdi. 
12:03
28 Ağustos 2021

Twitter ve Square CEO’su Jack Dorsey, uzun zamandır bir Bitcoin destekçisi olarak tanınıyor. Ancak Dorsey’nin yaptığı son açıklamalar, ünlü CEO’nun kripto para alanına profesyonel olarak adım atmaya hazırlandığı gösteriyor.

Dorsey’den DEX Açıklaması

Jack Dorsey yaptığı son açıklamalarda, kullanıcıların Bitcoin ve kripto para işlemi yapmasına izin verecek ve ilk olarak Mayıs ayında ipuçlarını paylaştığı platformun bir merkezsiz borsa (DEX) olacağını dile getirdi.

Square ve Twitter CEO’su Cuma günü, TBD’nin yeni bölümünün merkezi olmayan bir Bitcoin borsası kurmayı planladığını tweetledi. Bu nedenle, yeni bölüm Square’in bir yan kuruluşu olacak ve açık bir geliştirici platformu oluşturmaya odaklanacak.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

CEO konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Bitcoin için merkezi olmayan bir borsa oluşturmak amacıyla açık bir platform oluşturmamıza yardımcı olun.” sözlerini kullandı. Dorsey bu yanıtı TBD girişimine önderlik eden Mike Brock’un tweetlerine yanıt olarak paylaştı.

Brock konuyla ilgili olarak, “TBD’nin ne olduğu ve ne olmadığı hakkında birçok spekülasyon yapıldı. Son birkaç haftadır ekibimiz neyin belirlenmesi gerektiğini belirliyor. Sonunda yönümüzü paylaşmak istedik ve bazı sorularımız var.” sözlerini kullanarak, bir nevi kripto para topluluğundan destek talep etti.

DEX, Bitcoin’e Yönelik Olacak

Aslında bu noktada bazı teknik detaylar dikkat çekiyor. DEX’ler genel itibari ile ikinci nesil blok zincirler üzerine kuruluyor. Bitcoin ise birinci nesil bir Blockchain olarak karşımıza çıkıyor. Ancak Dorsey, DEX’in Bitcoin’e yönelik olmasını istiyor gibi görünüyor.

Dorsey’nin amacına nasıl ulaşmayı planladığı hakkında fazla bilgi yok. Ancak Mike Brock yaptığı açıklamada, kodun çoğunun büyük olasılıkla RSK’da geliştirileceğini dile getirdi. Bir Layer 2 çözümü olan RSK, Bitcoin ağında akıllı sözleşmelerin yürütülmesini sağlıyor.

Dolayısıyla şu an için Dorsey’nin DEX girişimi ile ilgili çok fazla detay bulunmuyor. Ancak önümüzdeki aylarda konuyla ilgili çok daha fazla bilginin ortaya çıkacağı ve çok uzun zaman geçmeden de DEX’in kullanıcı ile buluşacağı düşünülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar