reklamı kapat

İspanyol Bankasından Devrim Yaratacak Blockchain Projesi

16:00
26 Nisan 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

İspanya’nın Banco Bilbao Vizcaya Argentaria bankası yani bilindik adıyla BBVA Blockchain teknolojisini kullanan ilk uluslararası banka olarak adını tarihe yazdırdı.

BBVA dağınık defter teknolojileriyle birlikte kredi sözleşmesinin imzalanmasının önceki ve sonraki süreçlerinin banka ve müşteri açısından başarıyla sonuçlandığını açıkladı. Geleneksel sistemde günlerce süren işlem dağınık defter teknolojileri kullanılarak sadece birkaç saatte tamamlandı.

BBVA CEO’su Carlos Torres Vila yaptığı açıklamada şirketin blockchain teknolojisini kullanarak daha fazla işlem gerçekleştireceğini ve kendilerini blockchain alanında öncü kabul eden İspanyol telekomünikasyon devi Indra ile pilot bir program başlatacaklarını duyurdu.

İşlem kayıtlarının daha büyük kitlelere şeffaflıkla ulaştırılması gereken sektörlerde daha büyük çekiciliğe sahip olduğunu belirten Vila:

“Blockchain teknolojisi bankacılık sektöründe taraflar için şeffaflık, güvenlik ve verimlilik gibi avantajlar sağlıyor. Bu devrimsel teknolojinin finansal hizmetlerde seviye atlatabileceğini sanırım herkese gösterdik.”

BBVA’nın pilot projesinde kredi sürecine özel bir Blockchain ağı kullanılacak ve işlemler daha sonra Ethereum ağına kaydedilecek. Banka ayrıca uluslararası işlemler için de bir Blockchain projesi geliştiriyor.

BBVA ile birlikte Alman VPE bankası da CoinTürk’ün bu sabah bildirdiği habere göre kurumsal yatırımcıların faydalanabileceği bir kripto para işlem hizmeti sağlayacağını duyurmuştu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.