Reklam

İspanya Merkez Bankası, Kripto Para Hizmetleri İçin Kayıt Yönergeleri Yayınladı

Kripto para birimi hizmetleri için yeni bir yönerge yayınlayan İspanya Merkez Bankası, ülkedeki tüm kripto para birimi hizmet sağlayıcılarına yeni bir kayıt şartı getiriyor.
22:32
26 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bankalar da dahil olmak üzere ülkedeki “sanal para birimi hizmet sağlayıcı” tüm birey ve kurumlar, İspanya Merkez Bankası’nın yeni AML (anti money laundering: kara para aklama karşıtı) sicilini kullanarak kayıt yaptırmak zorunda kalacaklar.

Kayıt Zorunluluğu

İspanya Merkez Bankası’nın, bankacılık kurumları da dahil olmak üzere tüm yerel “sanal para birimi hizmet sağlayıcıları” için yeni kayıt yönergeleri getireceği ve kurumların kayıt taleplerini elektronik bir kayıt aracılığıyla göndermelerini istediği bildirildi.

Yönergeleri yakın zamanda yayınlayan İspanyol Merkez Bankası, kayıt olma zorunluluğunun kripto para birimi alım satım işlemleri ve saklama hizmetleri gibi “sanal para birimi hizmetleri sunan” tüm bireyler ve kurumlar için geçerli olduğunu kaydetti. İspanya Merkez Bankası, “sanal para birimi hizmet sağlayıcılarının” İspanya Merkez Bankası veya diğer ilgili idari makamlar da dahil olmak üzere önceki kayıtlarına bakılmaksızın yeni bir kayıt yapması gerektiğini vurguladı.

Kurumlar, Çeşitli Raporlar Hazırlayacak

Yapılan resmi açıklamada, kurumların nihai müşterilerinin İspanya’da bulunmasa dahi kayıt işlemine devam etmeleri gerektiği söylendi. İspanya Merkez bankası, bireylerin elektronik kayıt formunu kullanmalarının tavsiye edildiğini, ancak posta gibi diğer kanallar aracılığıyla da ilerleyebileceklerini söyledi.

Talimatlar özellikle hem tüzel kişilerin hem de bireylerin kara para aklama gibi yasa dışı faaliyetleri önlemeye yönelik önlemleri hakkında rapor hazırlamasını ve müşterileri hakkında belirli bilgileri içermesini gerektiriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar