reklamı kapat

İran’da Bitcoin Madencilik Devrimi Yaşanıyor!

İran'ın Bitcoin madenciliğine olan ilgisi artıyor.
17:21
30 Temmuz 2020

Daha önce Bitcoin madenciliği konusunda önemli adımlar atan İran, bundan sonra endüstriyel seviyedeki enerji santrallerinde direkt olarak Bitcoin madenciliği yapılabileceğini belirterek aslında ülkedeki madenciler için çok büyük bir adım attı.

27 Temmuz tarihinde İran’ın önde gelen haber kaynaklarından birisi olan IRNA tarafından yapılan açıklamaya göre, elektrik dağıtım şirketi Tavanir’in üst düzey yöneticilerinden Mostafa Rajabi Mashhadi ülkedeki enerji santrallerinin Bitcoin madencileri olarak çalışabileceğini ve kurallara uyulduğu sürece sıkıntı olmayacağını belirtti.

İran’da Endüstriyel Bitcoin Madenciliğine Onay Çıktı

Tabii ki madencilerin gerekli lisanslara da sahip olmaları gerekiyor. Elektriğin şu an halk için oldukça önemli bir noktada olduğunu belirten başkan yardımcısı, tarım gibi alanlarda kısıtlamaya giderek Bitcoin madenciliğine daha fazla enerji vermek istemediklerini ve bunun gerçekleşmemesi için her şeyi yapacaklarını ifade etti.

İran içerisinde geçtiğimiz aylarda 1.000’den fazla Bitcoin madencilik tesisine lisans verilmişti. IRNA tarafından yapılan açıklamada şimdiden 14 kripto para madencilik şirketinin 300 megawatt güce sahip tesisler için başvuru yaptığı belirtildi. Tesislerin ülkenin üç farklı bölgesinde kurulmak istendiği de aktarılan bilgiler arasında yer alıyor.

İran içerisindeki elektrik fiyatlarının çok uygun olması, ülkede madenciliğe olan ilginin inanılmaz bir şekilde artmasını sağlıyor. Özellikle yaptırımlar yüzünden zor günler yaşayan İran, Bitcoin ve kripto paralarla yurt dışı işlemlerini tamamlayabiliyor ve bu durum madenciliğin avantajlarından birisi olarak gözüküyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.