reklamı kapat

İran Bitcoin Madenciliğini Yasallaştırıyor

İran Merkez Bankası başkanı kripto para madenciliğiyle ilgili açıklamalar yaptı.
17:00
11 Temmuz 2019

İran Bitcoin ile işlem yapılması yasağını korurken bir yandan da Bitcoin madenciliğini yasallaştırmaya hazırlanıyor. Dolayısıyla durum adeta bir paradoks halini alıyor.

“Madencilik Yasallaşmalı”

Yerel basın kaynağı Press-TV’nin yaptığı açıklamalara göre İran merkez bankası, belirsiz geçen birkaç ayın ardından kripto para madencilerine bazı yasal özgürlükler sağlamaya hazırlanıyor.

Öte yandan İran’ın mücadelesi Amerika’nın yaptırımlarını ve buna bağlı olarak finansal kargaşayı arttırıyor. Yerel kaynaklar ise kripto paraların bu kargaşadan çıkış yolu olabileceğini ifade ediyor.

Bunun yanında Tahran 2018 yılında madenciliği resmen bir sektör olarak tanımıştı. Ancak madenciliğin tükettiği enerji ile ilgili endişeleri vardı ve bu durum operasyonlarda baskı yaratıyordu. Hatta bazı madenciler faaliyetlerini devam ettirmek için camilerin elektriğinden faydalanmaya başlamıştı.

Son zamanlarda yapılan açıklamalara göre İran, yeni elektrik fiyatlandırma anlaşmaları yapılana kadar madencilik faaliyetlerinin ülkede durdurulmasını talep etmişti. İran Merkez Bankası (CBI) Başkanı Abdol Nasır Hemmati ise konuyla ilgili, “Uluslararası dijital para birimlerinin madenciliği ihracat adına elektriğin fiyatına göre yasallaştırılmalı” açıklamasını yaptı.

İran’ın Bitcoin Yaklaşımı

İran merkez bankası geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda Bitcoin işlemlerinin ülkede illegal olduğunu belirtmişti. Bankanın yeni teknolojilerden sorumlu yönetici yardımcısı Nasır Hakimi bugün yaptığı açıklamalarda, Kara Para Aklama Yüksek Kurulu’nun Bitcoin ile yapılan her işlemi yasakladığını ifade etmişti. Konuyla ilgili detayları bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık.

Öte yandan İran Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanı Mohammad Javad Azari Jahromi ise yaptığı son açıklamalarda, kripto para madenciliğinin ülke için potansiyel faydaları olabileceğini ifade etmişti. Azari Jahromi, İrandaki elektrik fiyatlarının dünyadaki tüm diğer ülkelerden daha düşük olduğunu da dile getirmişti.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun