reklamı kapat

İngiltere Merkez Bankası Başkanından “Gergin” Bitcoin (BTC) Açıklaması

Andrew Bailey Bitcoin konusunda yine sessiz kalmadı.
21:27
12 Ekim 2020

Dünyanın en büyük ekonomilerinden birisine ev sahipliği yapan İngiltere’nin merkez bankası başkanı Andrew Bailey, bir kez daha lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) hakkında önemli bir eleştiri yaptı ve BTC yatırımcılarının tepkisini çekti. Bailey, dünyanın ilk ve hala lider kripto para biriminin hiçbir içsel değere sahip olmadığını vurguladı.

Bailey, Bitcoin’in içsel değere sahip olduğunu iddia edenlere inanmadığını, Bitcoin’in ödeme aracı olarak kullanılmasından ise “çok gerildiğini” ifade etti. Bitcoin sahibi olmanın ve BTC yatırımı yapmanın “haklı sebepleri” olabileceğini ifade eden Bailey, yine de yatırımcıların buna dikkatle yaklaşması gerektiğinin altını çizdi.

Önce Stablecoin, Sonra Bitcoin Eleştirisi

Bailey geçtiğimiz ay da stablecoin’ler için küresel çapta bir regülasyon gelmesi gerektiğini vurgulamıştı. İngiltere Merkez Bankası bu süreçte kendi dijital para birimini piyasaya sürmek için hazırlıklar yapmakta ve Bailey’in son zamanlarda Bitcoin ve stablecoin’leri hedef alan açıklamalarının arkasındaki sebep bu olabilir.

Çin’in dijital para çalışmalarından sonra İngiltere’nin de buna hız vermesi aslında beklenen bir gelişmeydi. Ancak Bailey’in şimdi Bitcoin aleyhinde açıklamalar yapması lider kripto para biriminin fiyatı üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir. BTC bu yazının kaleme alındığı an itibariyle ise 11.556 dolardan işlem görmekte ve neredeyse 6 gündür aralıksız bir şekilde yükseliş yaşamakta.


Bitcoin‘in bütün bu olumsuz açıklamalara rağmen 11.600 dolar seviyesinin üstüne çıkması ise kesinlikle yeni bir trendi beraberinde getirebilir ve merkez bankası başkanına sözlerini yedirebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.