X


İngiltere Kripto Paraların Peşini Bırakmadı

İngiltere düzenleyicisi soruşturmalarına devam ediyor.
20:00
31 Aralık 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

İngiltere finansal düzenleyicisi FCA 18’in üzerinde şirketi kripto para kullandıkları gerekçesiyle soruşturmaya devam ettiğini açıkladı.

FCA bu yıl açtığı soruşturmaları belirli yasaların ilerlemeye izin vermemesi dolayısıyla mayıs ayında durdurmuştu. FCA’nın soruşturma yürüttüğü firmalar arasında birçok kripto para ile alakalı şirketinde olduğu biliniyordu. Toplamda 67 soruşturmadan 49’u sonuca ulaştı. Bazı şirketlere uyarı verildi, geri kalan soruşturmalar delil yetersizliği dolayısıyla kapatıldı. İstatistikler bilgilerin özgürlüğü yasasına göre doğru verilmek zorunda, bu yüzden kaç soruşturma yürütüldüğü önceden bilinebiliyor.

Soruşturmaların devam etmesi dolayısıyla FCA geri kalan 18 hedefin bilgilerini paylaşmayı reddetti. İngiltere şu anda iç kripto para ekenomisiyle alakalı çalkantılı günler yaşıyor. Ülkede birçok yasa yapıcı kripto paralara mesafeli duruyor ve kripto paraların sert bir biçimde düzenlenmesi gerektiğini savunuyor. Diğer yandan bunların karşısında doğrudan ya da dolaylı olarak kripto paraları destekleyenler bulunuyor.

Ekim ayında İngiliz iş federasyonu yaptığı açıklamada “hiç düzenleme olmamasının kötü düzenleme olmasından” daha iyi olduğunu savundu. Ülke düzenleyicilerinin yaklaşımının kör ve yetersiz olduğunun altı çizildi.

Bu ay içerisinde vergilendirme yetkilileri kripto paraların vergilendirmesini öneren ilk tasarıyı verdi. Vergilendirme özel yatırımcıları kapsıyordu ve bu taslağın iş yerleri için kullanılması da gündemdeydi.

Diğer yandan Sky News’ün haberine 2018 yılı içerisinde İngiltere’de kripto paralarla alakalı iş yapan 300’ün üzerinde kurum kepenk indirdi. Bir başka İngiltere araştırmasına göre İngiliz vatandaşlarının %94’ü kripto paraların farkında ve sadece %4’ü herhangi bir kripto paraya sahip.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER