reklamı kapat

İngiliz Parlamento Üyesinden Blockchain’e Övgü Dolu Sözler

20 Nisan 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

İngiliz muhafazakar kanadından parlamento üyesi Matt Hancock konuşmacı olduğu bir konferansta Blockchain teknolojisinin insan hayatına devasa etki yaratacağını ifade etti.

İngiliz hükümeti Hancock’ın yaptığı konuşmanın yazılı halini internet sitesinden yayınladı. Hancock hayatın bir çok alanına etki edecek Blockchain’in müthiş bir potansiyeli olduğunu belirtti ve finans sektörünü, kamu hizmetlerini, yasaları tekrar düzenlemeye iteceğini sözlerine ekledi.

Konuşmasına İngiliz devletinin finansal teknoloji alanında attığı adımlardan bahsederek devam etti. Finansal Yürütme Kurumu (FCA) tarafından geliştirilen global finansal teknolojisi sandbox’ından, İngiliz hazinesi tarafından kurulan Kripto Para Özel Görev Ekibinden ve Bank of England’ın adımlarından söz ederek İngiltere’nin sağlam bir finansal teknoloji stratejisi izlediğinin altını çizdi.

Parlamento üyesi Ethereum Blockchain’i yardımıyla uygulanan Dünya Gıda Programı‘nı örnek göstererek Blockchain teknolojisinin büyük global sorunları çözebileceğine inandığını ifade etti.

Hancock’a göre İngiliz hükümeti Blockchain teknolojisini desteklemek için 10 milyon pound yatırım yaptı. Yatırımlar güneş enerjisi sektörü, temiz içme suyu projeleri ve bağış işlerine yoğunlaştı. Ayrıca Blockchain’in kamu hizmetlerinde kullanılmak üzere uygun olabileceğini, çünkü kişisel verilerin korunması ve kontrolünde başarılı olduğunu belirtti.

Hancock son olarak düzenlemeler konusuna değindi:

‘’İngiltere hükümeti düzenleyicilerin dikkatli ve hızlı olmasını sağlıyor. Hükümetimiz Blockchain gibi faydalı olacağı apaçık belli bir teknolojiye tabii ki destek olacak.  Ancak hala cevaplanmamış sorular var; sınır ötesi merkezsiz sistemleri düzenlemek için hükümetler nasıl bir yol izlemeli? Ve smart contract gibi kodlamayla alakalı izah gerektiren konuları nasıl irdeleyecek?’’

İngiliz hükümetinin kripto paralara ve finansal teknolojilere yaklaşımı sayesinde İngiltere’nin ABD’nin önüne geçtiği rapor edilmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.