X


IMF’den Gürcistan’a Kripto Para Çağrısı!

IMF, Gürcistan'ın kripto para madenciliğini dış ticaret hesaplamasına katması gerektiğini vurguladı.
08:00
1 Aralık 2019
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Uluslararası Para Fonu (IMF), Gürcistan‘ın kripto para alım satımı ve madenciliğinden elde ettiği geliri de ticaret dengesi raporlarına dahil etmesi gerektiğini belirten bir tavsiye bildirisi yayınladı.

Gürcistan Madencilikle Ön Planda

IMF’nin bu tavsiyesi aslında oldukça mantıklı çünkü eski Sovyet ülkesi Gürcistan dünyanın en büyük dördüncü kripto para madencilik donanımına ve yoğunluğuna sahip bölgesi olarak bilinmekte. Hükümetin bu kadar büyük çaplı bir operasyondan elde ettiği geliri ticaret dengesi raporlarına dahil etmemesi de doğal olarak bir belirsizlik ortamı yaratıyor.

Yerel haber kaynaklarının aktardıkları bilgilerde IMF’nin çoktan ülkedeki büyük çaplı madencilik firmalarının liderleri ile buluştuğu belirtilmekte. Madencilere özellikle ülke dışından kripto para madenciliği hizmeti satın alan kişilerin kaydının tutulması ve buradan elde edilen gelirin rapor edilmesi talimatı verilmiş. Başka bir deyişle Gürcistan resmen Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini ihraç etmekte. Bütün bunlara rağmen kimse Gürcistan’ın bu ihracat kapısı aracılığıyla ne kadar dolarlık gelir elde ettiğini bilmiyor.

IMF’nin konu hakkındaki açıklaması ise şöyle:

”IMF, istatistikleri geliştirmeyi de kapsayan bir dizi konuda Gürcistan ile beraber çalışmaktadır. Dış ticaret dengesini ve özellikle kripto para madenciliğini buraya ekleme konusunu ülke yetkilileri ile görüşüyoruz. Buna yönelik bir hesaplama yöntemi geliştirebiliriz.”

Gürcistan içerisindeki kripto para madenciliğinin ülkenin bütün elektrik tüketiminin yüzde 10’una denk geldiği bilinmekte.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar