X

IMF: “Stablecoin’ler Geleneksel Paraları Geçebilir”

IMF’in yayınladığı son rapora göre geleneksel para birimleri hayatlarının en zorlu mücadelesini veriyor...
18:00
17 Temmuz 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para analistleri geleceğin küresel ticaretinin kripto paralar üzerinde döneceğini düşünüyor. Eğer durum böyle olursa bankalar işlem modellerini değiştirmek zorunda kalabilir. Ancak şu an için finansal kurumların çoğu bu konuyu görmezden geliyor. Ancak Uluslararası Para Fonu (IMF) bu konuya oldukça özen gösteriyor.

Dijital Paraların Yükselişi

Ethereumworldnews’in haberine göre, IMF’in yayınladığı yeni bir raporda, bankaların ve nakit mevduatların dijital paralar tarafından alt edilebileceği ifade ediliyor. Raporda geleneksel paralarla desteklenen stablecoin’lerin mükemmel birer alternatif oldukları belirtiliyor. 15 Temmuz’da yayınlanan “Dijital Paranın Yükselişi” adlı raporda teknoloji firmalarının bankalar ve kredi kartlarıyla olan mücadelesi şu şekilde açıklanıyor:

Dijital para formları giderek tüketicilerin cüzdanlarında ve politikacıların akıllarında daha fazla yer almaya başlıyor. Banka mevduatları ve nakit paralar, e-para denilen elektronik olarak depolanmış parasal değeri olan euro ya da dolar gibi geleneksel paralarla desteklenen para birimleriyle mücadele etmektedir.

IMF ve Stablecoin’ler

Raporda stablecoin’lerin benimsenmesi ile ortaya çıkabilecek faydaların yanı sıra risklerin de üzerinde duruluyor. Ayrıca dijital para birimi konusundaki tekelleşmeden de bahsediliyor.

IMF yaptığı açıklamalarda geleneksel paraların hayatlarının en büyük mücadelesini verdiğinin altını çiziyor. Yapılan açıklamalara göre IMF, kripto paralarla geleneksel para birimleri arasındaki bu mücadeleyi stablecoin’lerin kazanabileceğini düşünüyor.

IMF başkanı Christine Lagarde’ın geçmişte Blockchain teknolojisini desteklediği biliniyor. Lagarde bu konuda yaptığı açıklamalarda Blockchain teknolojisinin geleneksel finans dünyasını “sallayacağını” dile getirmişti. Lagarda’ın açıklamalarını bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık.

Bunun yanında IMF başkanı, nisan ayında verdiği bir röportajda bankaların Blockchain teknolojisini benimsemeye başladığını da ifade etmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar