Reklam

IMF, Dünya Bankası ve G20: Gündem Kripto Paraların Düzenlenmesi

G20, IMF ve Dünya Bankası kripto paraların düzenlenmesini tartışmak için New York'ta toplandı.
08:00
30 Nisan 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto paralar G20’nin gündeminden düşmüyor. Aralarında IMF ve Dünya Bankası’nın da bulunduğu 11 uluslararası finans kuruluşunun ve 24 ülkenin mali temsilcileri geçtiğimiz günlerde New York’ta yeniden bir araya geldi. Zirvede kripto para düzenlemelerinin küresel standartlarda nasıl gerçekleştirilebileceği tartışıldı.

Toplantıya katılanlar arasında yer alan Güney Kore’nin Finansal Hizmetler Komisyonu Başkanı Choi Jong-ku yaptığı açıklamada kripto paraları oldukça yakından ilgilendiren düzenlemelerin uluslararası standartlara uygun olarak gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtti.

Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu Başkanı Choi Jong-ku uluslararası basına yaptığı açıklamalarda, toplantıda kripto paraların düzenlenmesi konusunda uluslararası işbirliğinin tartışıldığını kaydetti.

Kripto paraların düzenlenmesi için uluslararası işbirliği şart. Katılımcı ülkelerin Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) belirlediği standartlara uygun bir şekilde kendi düzenlemelerini yapması gerekiyor.

Ülkeler arasında kripto paraların düzenlenmesi konusundaki tutarsızlıkları en aza indirmek için uluslararası finansal kuruluşlarca belirlenen standartlar ülkeler bazında tutarlı bir şekilde uygulanmalı.

İçerik Rehberi

FATF

G20 ülkeleri daha önce de Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü’nün belirleyeceği standartları destekleyeceğini açıkça belirtmişti. Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü, hali hazırda kripto paraların düzenlenmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Hatta aralarında Hindistan’ın da bulunduğu bazı ülkeler FATF’e uluslararası standartların belirlenmesi konusunda destek sağlıyor.

G20 Ve Kripto Paralar

8 Nisan 2019 tarihli, “G20 Haziran’da Japonya’da Toplanıyor: Konu Kripto Paralar” başlıklı haberimizde G20 ülkelerinin kripto paralarla kara para aklamanın (AML) önüne geçilmesi için Japonya’nın Fukuoka kentinde bir araya geleceğini duyurmuştuk. Geçtiğimiz yıl Arjantin başkanlığında toplanan zirvelerde kripto paralar gündemi oldukça meşgul etmeyi başarmıştı. 2019 yılında G20 zirvelerinin Japonya başkanlığında toplanacak olması kripto paraların küresel çapta benimsenmesini daha fazla arttırabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar