reklamı kapat

IBM Kurumsal Yatırımcıları Bulutlara Çıkaracak

IBM kurumsal seviyede kripto para cüzdanlarını kurumlarla buluşturacak.
12 Mart 2019
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

IBM kripto para gözetimi ve saklama alanına adım atıyor.

Kripto Para Gözetimi

Bu ay içerisinde New York merkezli yatırım firması Shuttle Holdings IBM’in özel bulut ve şifreleme sistemi tabanında kripto para saklama çözümü yayımlayacak.

Oluşturulacak cüzdanlar bankalar, brokerlar, fonlar, aile ofisleri ve çok serveti olan yatırımcıların kullanımına sunulacak. Kripto paralarını kurumların kendi gözetiminde tutması için fırsat sunacak araçlar aynı zamanda borsalar tarafından da kullanılabilecek. Shuttle yetkililerinden Brad Chun bu ay içerisinde birkaç müşterilerinin ürünü kullanmaya başlayacağını ifade etti.


IBM oluşturduğu gözetim çözümünü Think 2019 konferansında tanıttı. IBM bulut güvenliği yöneticisi verilerin nasıl korunması gerektiğine dair bir sunum yaptı ve IBM’in bulut sisteminin kripto para depolamak için uygunluğunu vurguladı.

Soğuk Cüzdan Değil

Shuttle ve IBM’in oluşturduğu gözetim hizmeti soğuk saklama çözümlerinden farklı. Soğuk saklama çözümlerinde özel anaktarlar internetten uzak cihazlarda tutuluyor. Chun’a göre anahtarları internetten uzak tutmak saldırı yollarını kesmenin en etkili yolu olsa da teknolojik açıdan bakıldığında çelişkili bir durum. Kurumlar müşterilerinin verileri okuyabilmesini, dijital varlıkları görebilmesini istiyor. Soğuk cüzdanlardan varlıkların alınması baş ağrıtabiliyor. IBM bu yüzden HSM adı verilen bir çözümü tercih ediyor. Chun HSM’lerin en az soğuk depolama kadar güvenli ve daha hızlı elektronik bir çözüm olduğunun altını çizdi.

IBM daha önce kurumlar için özel Blockchain’ler oluşturmuştu ve sektöre göz kırpmıştı. IBM gözetim alanındaki son hamleleriyle kurumsal yatırımcılar için cüzdanların oluşturulmasında öncü olabilir.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.