IBM Blockchain Patentlerinin Sayısını Üçe Katladı

IBM, Blockchain teknolojisine kendisini adamış gibi görünüyor...
16:00
17 Temmuz 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Cointelegraph’ın haberine göre teknoloji devi IBM, geçen yıldan beri Amerika Birleşik Devletleri’nde güvence altına alınan Blockchain patentlerinin sayısını üçe katladı ve şu anda 100’den fazla aktif patente sahip. BeinCrypto tarafından yayınlanan bir rapora göre bu durum IBM’in Amerika’da patent alma konusunda geçen yıldan bu yana en fazla büyümeyi yaşadığını gösteriyor.

Patent Sayısı %300 Arttı

Kripto para ve Blockchain PR şirketi GuerillaBuzz’ın kurucu ortağı Yuval Halevi tarafından toplanan verilere göre, IBM’in aktif patentlerinin sayısı, diğer önemli şirketleri küçültüyor. Buna Intel, Microsoft ve Dell Technologies gibi bazı ana teknoloji şirketlerinin de dahil olduğunu dile getiren Halevi şu açıklamayı yapıyor:

Sadece 1 yılda IBM blok zincir patent sayısı %300 arttı. Eğer dünyanın en büyük şirketlerinden biri (366.000 çalışan) kaynaklarının çoğunu bir Blockchain departmanı geliştirmek için harcıyorsa, bu piyasa potansiyeli hakkında çok şey anlatır.

Bununla beraber yapılan açıklamalara göre Blockchain konusunda IBM ciddi bir rekabet içinde yer alıyor. Çünkü raporda belirtilene göre Çin şu anda Blockchain patentleri konusunda hem Amerika’yı hem tüm dünyayı geride bırakıyor. Halevi’nin açıklamalarına göre, Alibaba her ne kadar Amerika’da 25 Blockchain patentine sahip olsa da Çin’de bu konuda lider şirket konumunda yer alıyor.

Alibaba’nın Patent Sayısı

Securities Daily’den alınan rakamlara göre Mayıs ayından itibaren Alibaba, toplam 262 patent başvurusunda bulundu. Ayrıca bu raporda, Çin’in Blockchain patenti konusunda bir dünya lideri olduğu rakamlarla belirtiliyor. Rapora göre Çin’deki büyük firmalar 2013-2018 yılları arasında toplamda 4.435 patent başvurusu yaptı. Aynı dönemde ABD’de yapılan toplan Blockchain patent başvurusu 1.833’de kaldı.

Bunların yanında IBM 18 Haziran’da yaptığı bir açıklamayla Blockchain Platformu’nda yükseltmeler yaptığını dile getirmişti. Yapılan yükseltme sayesinde yeni IBM Blockchain Platformu’nun, Microsoft Azure ve Amazon Web Services (AWS) gibi birden fazla bulut ağında çalışabileceği belirtilmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar