X


Hong Kong Kripto Para ETF Onayını Verecek Mi?

Çok sayıda kurumsal yatırımcı kripto para ekosistemine hızla giriş yapabilir.
23:00
3 Kasım 2021

SEC tarafından verilen Bitcoin (BTC) ETF onayı kripto paralar için tarihin en önemli olaylarından biridir. Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu da kripto odaklı ETF ihtiyacını ve kripto ticaretinin normalleştirilmesini değerlendiriyor. Özellikle kurumsal yatırımcılar daha güvenli olduğu için kripto paralara ETF üzerinden yatırım yapmak istiyor. Peki Hong Kong onlara istediklerini verecek mi?

Hong Kong ve Kripto ETF

Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC) kripto paralara bağlantılı fonlara yapılacak yatırımları düzenlemek için harekete geçti. South China Morning News tarafından 3 Kasım’da yayınlanan bir rapora göre, fonlar veya farklı platformlar üzerinden kripto paralara yapılacak yatırımlar 2018 düzenlemelerinde ele alındı. Buna göre yatırım yapacaklara bir sınır koyuldu, 8 milyon doların altına parası olan profesyonel yatırımcıların bunlara erişimi kısıtlandı.

SFC‘nin genel müdür yardımcısı Julia Leung Fung-yee, yeniden değerlendirmenin “hala amaca uygun olup olmadığını ve değişiklik gerekip gerekmediğini görmek için” yapılacağını belirtti. 2021 Hong Kong Finansal Teknoloji Haftası konferansında konuşan Fung-yee, “kripto varlıkların geleneksel finansa yöneldiğini” ve bu nedenle yasaları gözden geçirme ihtiyacı olduğunu söyledi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Buna göre Hong Konglular farklı ülkelerdeki ETF’lere daha az sınırlandırılmış şekilde yatırım yapabilir. Yerel olarak halen yatırım yapılabilen bir kripto ETF bulunmuyor.

SFC, değerlendirmeden sonra birleşik bir genelge oluşturmak için Merkez Bankası, Hong Kong Para Otoritesi (HKMA) ile birlikte çalışıyor. Eğer düzenleme beklendiği gibi yürürlüğe girerse kripto paralar “normalleştirilecek” yani daha özgür biçimde yatırım yapılabilecek.

Hong Kong

Yaklaşık 7,5 milyon nüfusu bulunan Hong Kong Güney Çin Denizi kıyısında bulunuyor. Özel idari bölge statüsünde olan ülkenin Gayrisafi Yurtiçi Hasılası 350 milyar dolar civarındadır. Dünyanın en yoğun bölgelerinden biri olan Hong Kong en fazla kullanılan 8’inci para birimine sahiptir.

En fazla gökdelen burada bulunuyor, vergiler düşük ve pazara hükümet etkisi zayıftır. Yani ticareti sevenler için harika bir bölge üstelik çok sayıda zengini bulunuyor. Hong Kong’un kripto para yatırımlarını normalleştirmesi daha fazla kurumsal paranın kripto ekosistemine akışını da tetikleyecektir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar