reklamı kapat

Güney Kore’den Rekor Miktarda Kripto Para Suçu!

Güney Kore içerisinde son 2 yılda rekor miktarda kripto para ile ilgili suç işlendi.
11:00
22 Temmuz 2019

Güney Kore hükümeti tarafından açıklanan ve Kore merkezli haber ajansı Yonhap’ın aktardığı bir rapora göre, ülkede kripto para birimleri ile ilişkili suçların son 2 yılda verdiği zarar 2.3 milyar dolar gibi rekor bir seviyeye kadar çıktı.

Söz konusu veriler 2017 yılının Temmuz ayı ile 2019 yılının Temmuz ayı arasındaki süreci kapsamakta ve temel olarak kripto paralarla ilgili dolandırıcılık, sahtekarlık ve hacklenme gibi olayları mercek altına aldı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada söz konusu sürede 132 suçlunun kripto paralarla ilgili suçlardan aranıp tutuklandığı, buna rağmen 288 suçlunun ise hala tutuklanamadığı aranmakta olduğu belirtildi.

Güney Kore’nin Adalet Bakanı Park Sang-ki bundan yaklaşık 1 ay önce kripto paralarla ilgili suçlar konusunda sert hamleler yapacaklarını belirtmiş ve böyle suçlardan elde edilen bütün kazançların da iade edileceğini açıklamıştı. Ülkede kripto para alım satım hacmi hafif bir düşüş yaşasa da, kripto para borsalarının ve kripto paralarla ilgili suçların sayısında artış yaşandı. Yohap haberin devamında özellikle borsaların sunduğu gerçek isim vermeden alım satım yapma ve kripto para işlemi yapma seçeneğinin suçlarda artış yaşattığını dile getirdi.

Güney Kore Gelecek Vaat Ediyor

Güney Kore hükümeti bundan önce anonim banka hesapları ile yapılan işlemleri yasaklamış ve kripto para yatırımcılarını sert bir şekilde uyarmıştı. Bunun yanı sıra ülke gerçek anlamda gelecek vaat etmekte ve Binance de geçtiğimiz tarihlerde burada şube açabileceği haberi ile gündeme gelmişti. İlgili haberi buradan okuyabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun