f Güney Kore, Kripto Vergi Suçlarına Karşı Tedbirler Almaya Başladı › COINTURK

Güney Kore, Kripto Vergi Suçlarına Karşı Tedbirler Almaya Başladı

Özet

  • Güney Kore'nin Kuzey Chungcheong eyaletinin başkenti Cheongju, vergi kaçakçılarının kripto varlıklarına el koymaya başlama kararı aldı.

  • Cheongju yönetimi, yerel vergilere en az 1 milyon won (750 dolar) borcu olan 8.520 kullanıcının kripto varlıklarını araştırmalarını istedi.

  • Bu adım, Güney Kore'de vergi kaçakçılığı için kripto paraların kullanımının artması nedeniyle alınan önlemlerden biri ve daha önce benzer adımlar atıldı.

  • Piyasaya Etkisi: Negatif
21:00
22 Ağustos 2023

Güney Kore’nin Kuzey Chungcheong eyaletinin başkenti Cheongju kenti, yerel vergi suçlularının kripto paralarına el koymaya başlayacağını açıkladı. Son yıllarda vergi kaçakçılığı için kripto para tarafına para aktarılması yetkililerin dikkatini çekti ve birçok önlemin alınmasına neden oldu.

Kripto Varlıklar Sorgulanıyor

Yerel haber ajansı Yonhap’ın 22 Ağustos tarihli bir haberine göre, Cheongju yönetimi yedi Güney Koreli kripto borsasından binlerce vergi kaçakçısının varlıklarını araştırmalarını istedi. Şehir yetkililerinin Upbit ve Bithumb gibi ticaret platformlarına yerel vergilerde en az 1 milyon won (750 dolar) borcu olan 8.520 kullanıcının kripto varlıklarını sorgulamalarını emrettiği bildirildi.

Raporda, soruşturmanın ardından Cheongju yetkililerinin vergi suçlularının kripto para birimlerine el koymayı planladıkları belirtiliyor. Şehir yönetimine göre, kripto para birimleri Güney Kore’de mülkiyeti gizlemenin bir aracı olarak giderek daha fazla kullanılıyor. Bu son girişim yaklaşımı, vergi sorumluluklarından kaçan Güney Kore sakinlerinin sorumlu tutulmasını sağlamayı amaçlıyor.

Güney Kore Bu Ülkelerden Sadece Biri

2022 yılında Cheongju yönetiminin yaklaşık 16.000 kripto yatırımcısının kripto para varlıklarının ayrıntılarını aldıktan sonra 17 kişinin gecikmiş vergi borçları için kripto varlıklarına el koyulduğun bildirildi. Yetkililer 17 kişiden toplam 68 milyon won (51.000 dolar) topladı.

Güney Kore’de son yıllarda vergi borçlarından kaçınmak için insanların kripto para talebi arttı. Güney Kore hükümeti 2022 ve 2021 yıllarında vergi kaçıranlardan 260 milyar Kore wonu (180 milyon dolar) değerinde kripto paraya el koydu. 2021 yılında Güney Kore’nin başkenti Seul’ün şehir yönetimi bireylerden ve şirket yöneticilerinden 25 milyar won (22 milyon dolar) değerinde kripto para ele geçirdi. El koymalar, Güney Kore hükümetinin düzenleyicilerin 2021’de vergi suçlularından Bitcoin gibi kripto paralara el koymasına izin veren yasaları çıkarmasından kısa bir süre sonra geldi.

Güney Kore vergi kaçakçılarının kripto paralarına el koyan tek ülke değil. Geçtiğimiz yıl Arjantin’in vergi dairesi ülkedeki vergi mükellefleriyle bağlantılı 1.000’den fazla kripto para cüzdanına el koydu. IRS baş hukuk müşaviri yardımcısı Robert Wearing’e göre Amerika Birleşik Devletleri İç Gelir Servisi de vergi kaçakçılarının kripto paralarına el koyuyor.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI