Grayscale, Spot Bitcoin ETF’i İçin SEC’ye Başvurmayı Planladıklarını Doğruladı!

Grayscale'in spot Bitcoin ETF'i için SEC'ye başvurmayı planladığı haberleri yapılırken, şirketin iletişim direktörü Twitter adresinden iddiaları doğruladı.
19:43
18 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para varlık yöneticisi şirketi Grayscale, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) Bitcoin Trust’ı (GBTC) Spot Bitcoin ETF’ine dönüştürmek için başvuruda bulunma planlarını resmen onayladı.

İletişim Direktöründen Açıklama Geldi

Şirketin iletişim direktörü Jennifer Rosenthal Twitter adresinden yaptığı açıklamada Grayscale’in, açık ve resmi bir gösterge gelir gelmez spot Bitcoin ETF‘i için SEC’den onay istemeye hazır olacağını ifade etti:

Bildirildiği üzere ProShares, günün erken saatlerinde Bitcoin Vadeli İşlemler ETF‘inin  Salı günü (19 Ekim 2021) New York Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmeye başlayacağını açıkladı. Bloomberg Intelligence analistleri, yakın zamanlı yayınlanan araştırma notlarında, vadeli işlemlere dayalı ETF’lerin onaylanmasının, Grayscale adına “en kötü senaryo” olabileceğini ifade etti.

“Yeni piyasaya sürülen vadeli Bitcoin ETF’lerinden kaynaklanan potansiyel rekabet, GBTC’ye olan talebi azaltabilir.”

ETF’ler Neden Bu Kadar Önemli?

ETF’ler, yatırımcıların Bitcoin’e dolaylı olarak yatırım yapmalarına olanak sağlayan bir finansal üründür. Dolayısıyla ETF’lere yatırım yapan bir yatırımcının çeşitli borsalarda hesap oluşturma veya kripto para cüzdanları kullanma gibi gereksinimlere ihtiyaç duymadan yatırım yapmasını ve varlığını güvende tutmak gibi endişelere kapılmamasını sağlar. Bu sebeple SEC’nin vadeli ETF onayı, piyasa adına oldukça pozitif bir durum olarak karşılanıyor. ETF’lerin, kripto para piyasasına daha çok sayıda yatırımcıyı çekerek, Bitcoin’in benimsenmesini arttırması bekleniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar