reklamı kapat

Google’ın Kripto Para Reklam Yasağı Eleştiriliyor

7 Haziran 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

Google’ın kripto para reklamlarına getirdiği yasak bu ay yürürlüğe giriyor. Kripto para piyasasından birçok isim Google’ın bu kararını eleştiriyor.

Google, ICO düzenleyen şirketlerin düşen tıklanma sayısı yüzünden mart ayında kripto para reklamlarını yasaklama kararı almıştı. Sonrasında Facebook Google’ın ayak izlerinden yürüdü. Yasak kararları kripto para camiasından tepki toplamaya devam ediyor. Revolut mobil birimi başkanı Ed Cooper:

Bu topyekün bir yasak olduğu için kullanıcılarına değerli hizmetler sunan yasal kripto para şirketleri adil olmayan bir şekilde iki ateş arasında kalacak. Google’dan amacı belli bir politika beklenirdi: Sırf dolandırıcılar tarafından kullanılıyor diye tüm iş ilanı, anti-virüs yazılımı ve yardım kuruluşu reklamlarını topyekün yasaklamak oldukça zalimce olurdu.

Yatırım firması Blackmore Group başkanı Philip Nunn ise Google’ın kendi kripto parasını geliştirme planının bir parçası olarak kripto para reklamlarına yasak getirdiğini savunuyor.


Kullanıcıların okudukları şeyleri düzenleme konusunda Facebook ve Google’ın baskı altında olmalarını anlarım; ama hala kumar sitelerinin ve diğer etik dışı şeylerin reklamını yapıyorlar. Yakın gelecekte piyasaya kendi kripto paralarını sürmeyi planladıkları için yasağı uygulamaya koyduklarından şüphe ediyorum; diğer kripto reklamlarını kaldırmak suretiyle kendi kripto paralarını öne çıkarmak için.

Google’ın şu ana kadar kripto para geliştirmek istediğine dair kesin bir söylemin bulunduğunu söyleyemeyiz. Bununla birlikte Google sözcüsü Brian Behlendorf mart ayında Business Insider’a, “Kurduğumuz ekipler blockchain’in potansiyel kullanım durumlarını araştırıyor. Yine de olası bir projeden veya plandan söz etmek için henüz çok erken olduğu kanaatindeyim.” demecini vermişti.

Spekülasyonu körükleyen son gelişme Vitalik Buterin’in konuyla yakından alakalı bir ekran görüntüsü paylaşması oldu. Ekran görüntüsünde yer alan maile göre Google’ın işe alım birimi Buterin’e iş teklifinde bulundu. Piyasa bunu, “Google Blockchain’e giriş yapmak istiyor” şeklinde yorumladı.

Google’ın sınırı aşması

Burges Salmon’da finansal teknoloji avukatı olarak çalışan Gareth Malna, Google’ın bu konuda düzenleyici gibi hareket etmesinin büyük reklam gücü düşünüldüğünde oldukça rahatsız edici olduğunu düşünüyor.

Google’ın devreye girerek kripto para piyasasını engellemesi müşteri koruması gibi algılanabilir. Ancak Google böyle yaparak kendisine atfedilen “bilgi kapısının bekçisi” rolünün kesinlikle ötesine geçiyor.

Kaynak: Bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.