X


Google, Android Kullanıcılarının MetaMask’e Erişimini Engelledi

Google, merkezsiz bir uygulama olan MetaMask’i, kripto para madencilik uygulamalarının Google Play’de yer alamayacağını sebep göstererek engelledi...
12:00
27 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

MetaMask’ın dün yaptığı açıklamalara göre Google, uygulamanın android istemcisini uygulama mağazası üzerinde askıya aldı. Dolayısıyla Andorid işletim sistemi kullanan kişiler MetaMask’e ulaşamıyor.

MetaMask Engeli

MetaMask’in yaptığı açıklamalara göre Google, mobil madencilik uygulamalarının Google Play’de yer alamayacağını ifade ederek uygulamayı askıya aldı. Ancak aynı zamanda bir Ethereum uygulama tarayıcısı olan MetaMask’in herhangi bir şekilde kripto para madencilik faaliyeti yapmadığı biliniyor.

Bunların yanında askıya alınma işleminden sonra MetaMask, bir itiraz başvurusunda bulundu ve Google tarafından bu başvuru reddedildi.

Öte yandan MetaMask yaptığı açıklamalarda, “Google’ın denetleyicisinin politikamızı gerçekten anladığından ya da yazısız bir politika uygulayıp uygulamadığından emin değiliz.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca MetaMask’ın tahmini 264.000 aylık aktif kullanıcısı olduğu biliniyor. Şubat ayında yapılan açıklamalarda Google Play mağazasında bulunan kötü amaçlı yazılımları gizleyen çok sayıda sahte MetaMask uygulaması olduğu ifade edilmişti. Bu uygulamalar kurbanın kripto paralarla ilgili kimlik bilgilerini almak için kullanılabilecek uygulamalardı.

Google’ın Engellemeleri

Daha önce bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız gibi Mart ayında Google, Blockchain.com ya da MyEtherWallet kullanıcılarını hedefleyen bir casus yazılımı sildiğini açıklamıştı.

Bunun yanında Şubat ayında Google yaptığı açıklamalarda, sahte bir MetaMask uygulamasını Google Play’den kaldırdığını belirtmişti. ESET’in kötü amaçlı yazılım uzmanı Lukas Stefanko, Google Play Store’da Metamask’ı taklit eden bir uygulama tespit ettiklerini ve uygulamanın kötü amaçlı Clipper.C yazılımını barındırdığını ifade etmişti.

Kaynak: The Block

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar