X


Google Adwords 3 Yıllık Kripto Yasağını Kaldırdı! Şartlı İzin Neleri Kapsıyor?

Google yasakları nihayet bugün kalktı. Ancak kısıtlamalar devam edecek. Peki bu kısıtlamalar nedir?
22:18
3 Ağustos 2021

Kripto para odaklı reklamlar 2018 yılında gündemi son derece meşgul etmişti. Apple kurucu ortağı dahil birçok kişinin ismi kullanılarak çok sayıda dolandırıcılık suçu işlenmiş ve Google buna reklam hizmetleriyle sebep olmuştu. Kriptolarla alakalı radikal bir karar alan Google tüm kripto odaklı reklamları politika ihlali olarak kabul etmeye başladı. Bu yasaklar nihayet bugün gevşetiliyor.

Google Kripto Yasakları Kalktı

Yasaklar bugün kalktı ancak belli başlı kısıtlamalar olacak. Kısıtlama detaylarını bir alt başlıkta aktarıyoruz. Artık belli başlı şartları sağlayan kripto para şirketleri reklama çıkabiliyor olacak.

Kripto para ekosistemi için son derece faydalı olacak bu haber, daha fazla insanın sektörden haberdar olmasını sağlayacak. Kripto para bilinirliğinin artıyor olması daha fazla insanın kriptolarla tanışmasına sebep olacak. Doğal olarak pazarın büyümesi sağlanacak.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Uzun vadede yasakların tamamen kalkması muhtemel görünüyor. Ancak bunun gerçekleşmesi için kripto para regülasyonlarının net bir çerçevede yürürlüğe girmesi gerekir.

Google Kripto Reklamlarının Şartları

Bugün itibariyle artık kripto para şirketleri Adwords aracılığıyla reklam çıkışı yapabilecek. Youtube ve Google gibi platformlarda kripto para reklamlarını görmeye başlayabiliriz. Elbette bunun belli başlı şartları var. Örneğin reklama çıkacak şirketin FINCEN (Financial Crimes Enforcement Network) iznine sahip olması gerekiyor.

Bu belge haricinde Federal veya Eyalet bazlı banka ruhsatı olan şirketler de kripto reklamlarına çıkabiliyor olacak. Yani yasaklar kaldırılmış olsa da ciddi kısıtlamalar devam ediyor.

Yasaklar bazı başlıklar için devam ediyor. Örneğin riski oranı yüksek olan DeFi protokolleri ve ICO arz reklamları yasaklanmaya devam edecek. Google bu başlıklardaki yasakları gevşetmeyi düşünmüyor. Her gün yeni kripto ICO dolandırıcılarını görüyoruz ve Google bu konuda doğru adım atıyor olabilir.

Yasakların devam ettiği diğer bir alan ise analiz hizmetleridir. Yani yatırım tavsiyesi veren grafik paylaşan ve kripto alanında habercilik yapan kurumların yasağı devam edecek.

Bir zamanlar Ethereum kelimesine kadar yasaklayan Google temkinli bir geri adım atmış olsa da süreci izleyecek gibi görünüyor. Benzer istismarların yaşanmaya başlaması yeni yasakların gelmesine sebep olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar