X


Goldman Sachs’tan Sonra Bir Dünya Bankası Daha Kripto Para Sektörüne Girmeye Hazırlanıyor

Kripto paralar dünya bankalarının ilgisini çekmeye devam ediyor. Dünyanın en büyük bankalarından birinin kripto para hizmetlerine başlayacağı bildirildi.
15:00
10 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Citigroup koruma fonlarının ve varlık yönetim firmalarının kripto paralara yatırım yaptığında karşılaştığı riski düşürebilecek bir ürün geliştiriyor. Haberin kaynağı oldukça sağlam: Business Insider. BI’ya göre bankanın emanet makbuzları hizmetleri ekibi ve sermaye piyasaları kredi oluşturma ekibi tarafından ortak geliştirilen enstrüman Dijital Varlık Makbuzu olarak isimlendirildi.

DVM kripto para varlıklarının saklanmasından sorumlu olacak. Makbuzun basılmasının ardından şirket Wall Street’ten kliring ve tasfiye firması Depository Trust & Clearing Corp’a bilgilendirme yapacak. Böylece hem yeni varlık sınıfına meşruiyet kazandırılacak hem de yatırımcılara aşina oldukları bir şekilde yatırımlarını takip etme olanağı sunulacak.

Dijital Varlık Makbuzu, ABD’deki yatırımcıların yurt içi borsalarda işlem görmeyen yabancı hisse senetlerine sahip olmasına yarayan Amerikan Emanet Makbuzuyla (ADR) aynı mantıkta çalışıyor. ADR ile bankalar bir nevi “emanetçi” rolünü üstleniyor ve yabancı hisse senetlerine yatırım yapan ABD vatandaşlarına bir emanet makbuzu veriliyor. Yaklaşık 90 yıl önce ADR hizmetine başlayan Citigroup halihazırda dünyada en fazla ADR basan kuruluşlardan biri.

Söz konusu kripto para hizmetinin Citigroup tarafından ne zaman başlatılacağına dair herhangi bir bilgi henüz kamuoyuyla paylaşılmadı. Bununla birlikte düzenleyicilerin bu enstrümana nasıl bakacağı büyük merak konusu. ABD’de piyasaları düzenleyen Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu SEC’in Bitcoin ETF’lerini bir bir reddettiğini göz önünde bulundurduğumuzda her şey tamamen karışıyor. SEC’in bu ay sonu için karar bekleyen ETF’i onaylaması halinde SEC başta olmak üzere düzenleyicilerin tutumu daha da karışık bir hal alabilir.

Her şey bir yana, Citigroup’un kripto paralara ilgi göstermesi sektörün büyük bir başarısı ve gelecek adına umut verici.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar