X


Goldman Sachs’tan Kripto Para Şirketine Yatırım: Yeni Bir Dönem Mi Başlıyor?

Goldman Sachs dijital değerleri saklama şirketi Bitgo'ya yatırım yaptı.
21:25
18 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Wall Street bankacılık devi Goldman Sachs dijital değerleri saklama şirketi Bitgo’ya 58,5 milyon dolar yatırım yaptı.

Bugün yapılan duyuruda Bitgo’nun topladığı toplam fonun 70 milyon dolara ulaştığı açıklandı. Fon toplama sürecine Galaxy Digital kurucusu ve eski Goldman Sachs ortaklarından Mike Novogratz da katıldı. Bitgo kurucularından Mike Belshe Bloomberg’e şu açıklamayı yaptı:

Bir değere yatırım yaparken yatırımcılar muhtemelen o değerin bir anda yok olacağı korkusunu yaşamazlar ancak kripto paralar da bu korku halen var. Bu algıyı yıkmamız gerekiyor.

Bitgo 2013 yılında kuruldu ve yaklaşık 2 milyar dolara yakın değeri yönetiyor. Bu değerler 95 farklı kripto paradan oluşuyor. Geçtiğimiz günlerde Bitgo Güney Dakota düzenleyicisinden kripto para yönetimi için onay aldı. Bu da Bitgo’yu bölgede tek düzenlenmiş kripto para yönetim şirketi haline getirdi. Düzenleyicilerden onay almasının yanı sıra temkinli kurumlardan destek alması da şirketin güven oluşturması bakımından önemli bir yere sahip. Goldman Sachs stratejik yatırım yöneticisi Rana Yared büyük kurumların dijital değerlere sıcak bakabilmesi için düzenlenmiş yönetim şirketlerinin oluşması gerektiğini ifade etti. Bitgo’nun ortaya koyduğu üründen etkilendiklerini söyleyen Yared, Bitgo’ya yaptıkları yatırımın piyasa altyapısının evrimine katkıda bulunacağını düşündüklerini belirtti.

Bitgo haricinde dünyanın en büyük 5. büyük değer yönetim şirketi Fidelity Investments da kripto para yönetimi hizmeti sunacağını açıklamıştı. Diğer yandan Fidelity dijital değerlerle ilgilenmesi için ayrıca bir şirket kurdu. Ek olarak Goldman Sachs kendi kripto para koruma ürününü oluşturabileceğini duyurmuştu. Bahsi geçen firmaların kripto paralarla ilgilenmesi kurumsal yatırımcıların dikkatini kripto paralara yönlendirmesine sebep olabilir. Zaman içerisinde düzenlemelerle birlikte kripto para yatırımında yeni bir döneme şahit olabiliriz.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar