X


Goldman Sachs Stratejistleri, Bitcoin’in S&P 500 ile Korelasyonundaki Yükselişe Dikkat Çekti: Kripto Para Piyasası Adına Ne İfade Ediyor?

Goldman Sachs stratejistleri, Bitcoin'in S&P 500 ile korelasyonundaki yükselişin, kripto para piyasasındaki potansiyel etkilerine yönelik fikirlerini paylaştı.
13:00
28 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para birimlerinin benimsenme oranındaki ciddi yükselişe karşın Bitcoin, FED tarafından gelen açıklamalar ile birlikte yüksek oranlarda değer kaybetti. Lider kripto para birimi Bitcoin, 69.000 dolar ATH seviyelerine ulaşmasından bu yana kaydettiği fiyat hareketlerinin ardından 36.000 dolar fiyat seviyelerine kadar geriledi.

Goldman Sachs Stratejistlerinden Bitcoin Değerlendirmesi

Goldman Sachs stratejistleri Zach Pandl ve Isabella Rosenberg, 27 Ocak Perşembe günü yatırımcılara yönelik bir notta, Bitcoin’in benimsenmesindeki yükselişe karşın bu durumun lider kripto para biriminin yükseliş dönemine girmesi adına yeterli bir faktör olmadığını ve BTC‘nin diğer makro varlıklarla olan korelasyonun yükselişe geçtiğini yazdı.

İki finansal araç arasındaki ilişki, korelasyon katsayısı ile ölçülür. Korelasyon, -1 ile 1 arasında bir ölçeğe dayanır. Katsayı 1’e ne kadar yaklaşır ise bu iki finansal araç, benzer şekilde yukarı veya aşağı yönlü fiyat hareketleri kaydeder.

Bitcoin’in S&P 500 İle Korelasyonu Yükselişte

Bitcoin başta olmak üzere kripto para piyasası, son dönemlerde hisse senedi piyasası ile benzer fiyat hareketleri kaydetti. Bloomberg verilerine göre, Bitcoin’in S&P 500 ile korelasyonu şimdiye kadarki en yüksek seviyeye ulaştı. Goldman Sachs stratejistleri, korelasyondaki bu artışın kripto varlıkların portföy çeşitlendirmedeki faydalarını ortadan kaldırabileceğini ifade etti.

Son dönemlerde büyük bir popülarite kazanan Metaverse projeleri başta olmak üzere blockchain ekosistemindeki büyük gelişmelerin piyasada güçlü bir etki yaratabileceğini belirten Goldman Sachs stratejistleri, FED’in parasal sıkılaştırma politikasının bu etkiyi azaltabileceğini ve mevcut durumda kripto para piyasasında bir satış baskısı oluşturduğunu da ekledi.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısıyla risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar