reklamı kapat

GMO Müşterilerinden Ödünç Bitcoin İstiyor

15:00
14 Nisan 2018
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Japon internet devi GMO, müşterilerin Bitcoin’lerini şirkete ödünç vermelerine imkan tanıyan yeni bir hizmet üzerinde çalışıyor.

GMO’nun Yeni Hizmeti

GMO’nun kripto para kuruluşu olan GMO Coin yeni bir hizmet sunuyor. Bu hizmet ile müşteriler, Bitcoin’lerini şirkete ödünç verebilecek. GMO Coin hizmeti şu şekilde açıklıyor;

Dijital Para Kiralama Hizmeti, müşterinin kripto paralarını şirkete kiralamasına izin verir. Böylece borç verilen miktara bağlı olarak kira bedeli alınabilir.

Bu programla ilgilenen müşterilerin 11 Nisan – 2 Mayıs tarihler arasında başvuru yapmaları gerekiyor ve program şimdilik sadece Bitcoin için geçerli. Müşterilerin en az borç verebileceği miktar 10 BTC iken üst limit 100 BTC olarak açıklanıyor.

Fiyatlar ve Detaylar

GMO Coin tüm başvuruları gözden geçirecek ve kredi prosedürünü Mayıs ayında müşterilere bildirecek. Şirket ve müşteri anlaşmaya vardığında müşterinin BTC bakiyesi düşecek. Eğer yeterli miktarda BTC yoksa anlaşma otomatik olarak iptal olacak.

GMO Coin, “Hedef para biriminin fiyatı sürekli dalgalandığı için kredi süresi boyunca ödünç verilen miktar geri çekilemez ya da devredilemez.” açıklamasında bulunuyor.

Bunun yanında şirketin açıklamasına göre kredi süresi 90 gün olacak. Anlaşma tarihinde şirket müşteriye “aynı tür ve aynı miktar” artı faiz ödeyecek. Ancak müşteri parasını kredi süresi dolmadan çekmek isterse şirket iptal talebini kabul ettikten sonra iptal ücretini keserek kalan bakiyeyi müşteriye ödeyecek.

Coincheck’de Benzer Bir Program Hazırlamıştı

Ocak ayında saldırıya uğrayan Coinchek’de geçtiğimiz yılın Mayıs ayında benzer bir hizmet üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı. Coinchek’in programına göre şirkete verilen kripto paranın vade süresine bağlı olarak müşteriler %1 ile %5 arasında faiz kazanabiliyor. Hizmet sadece Bitcoin ile başladı ama sonrasında şirket 11 kripto parayı daha bu hizmete dahil etti.

Coinchek’in bu hizmeti Japonya Finansal Hizmetler Ajansı tarafından kısıtlanmış olsa da Haziran ayında tekrar hizmete girmişti. Ancak şu anda kayıtlar geçici olarak askıya alınmış durumda.

Kaynak: Bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER