X


Gerçek Zamanlı Kripto Fiyat Tahminleri Yapmak Mümkün Mü?

Bir veri bilimcisi machine learning yoluyla gerçek zamanlı kripto tahminleri yapılabileceğini savunuyor...
14:00
2 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Cointelegraph’ın haberine göre, Hindistan’ın önemli kurumlarından Vellore Institute of Technology’sindeki bir veri bilimcisi, Long Short-Memory Memory (LSTM) ağını kullanarak gerçek zamanlı olarak kripto fiyatlarının tahmin edilebilmesine imkan tanıyan bir yöntem bulduğunu iddia etti.

2 Aralık’ta yayınlanan bir blog yazısında araştırmacı Abinhav Sagar, herhangi bir sektörde fiyatları tahmin etmek için makine öğrenmesi (machine learning) teknolojisinin nasıl kullanılacağına ilişkin dört aşamalı bir süreç olduğunu ortaya koydu.

Sagar’ın Dört Aşaması

Sagar yaptığı açıklamada, makine öğreniminin borsa fiyatlarının tahmininde başarı elde etmesine rağmen, kripto para birimi alanında uygulamasının kısıtlandığına dikkat çekti. Bu iddiasını desteklemek için de çok hızlı bir şekilde ilerleyen teknolojik gelişmelerin yanı sıra ekonomik, güvenlik ve politik faktörlere göre kripto para birimi fiyatlarının dalgalandığını savundu.

Sagar’ın dört aşamalı önerilen yöntemi şu aşamaları içeriyor:

1) Gerçek zamanlı kripto para birimi verilerinin toplanması

2) LSTM ağı eğitimi için verilerin hazırlanması

3) LSTM ağını kullanarak tahminin test edilmesi

4) Tahmin sonuçlarının görselleştirilmesi

Long Short-Memory Memory

Bunların yanında yazılım geliştiricisi Aditi Mittal‘ın belirttiği gibi LSTM, bilinmeyen sürelerde verilen zaman serilerini sınıflandırmak, işlemek ve tahmin etmek için tasarlanmış bir tür ağ sistemi olarak biliniyor.

Ayrıca yapılan açıklamalara göre ağını eğitmek için Sagar, fiyat, hacim, yüksek ve düşük değerler gibi özelliklerden yararlanarak CryptoCompare’den elde ettiği verileri kullandı. GitHub üzerinden tüm proje koduna bir link ile veren Sagar, machine learning hazırlanırken veri değerlerini normalleştirmek için kullandığı işlevleri de ana hatlarıyla belirtti.

Bunların yanında bilindiği gibi fiyat tahminleri kripto para piyasasında oldukça önemli bir yer buluyor. Hatta Texaslı bir falcı bile Şubat ayında kriptolar hakkında fiyat tahminlerinde bulunmuştu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar