X


Fransız Merkez Bankası Blockchain Mi Kullanacak?

Fransa Merkez Bankası yöneticisi blockchain'e yeşil ışık yaktı.
20:00
25 Kasım 2019
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Kripto para birimleri son haftalarda ciddi bir düşüş yaşıyor olsa da, blockchain teknolojisinin yayılması hiçbir şekilde hız kesmeden yoluna devam etmekte. Blockchain geçtiğimiz ay Çin tarafından gündeme sokuldu ve diğer ülkeler de bu yarışa katılmak için kolları sıvadı.

Şimdi de blockchain teknolojisine yönelik yeni açıklama Avrupa’nın en büyük ekonomilerinden birisine sahip olan Fransa’nın Merkez Bankası’ndan geldi. Fransız Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Denis Beau, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir etkinlikte Avrupa içerisindeki ödeme sistemleri ve transferler için blockchain kullanabileceklerinin sinyalini verdi.

Beau, blockchain tabanlı finansal çözümlerin mali piyasaları ciddi anlamda değiştirebilecek güce sahip olduğunu vurguladı ve ekledi:

”Finansal varlıkların tokenleştirilmesini, blockchain tabanlı çözümler ve daha geniş çaplı dağıtık defter teknolojileri ile birleştirdiğimizde ve bunların depolama ile transfer özelliklerini kullandığımızda, piyasanın taleplerini çok daha iyi karşılayabilir ve bunları cevaplandırabiliriz.”

Blockchain’in Riskleri Yok Değil!

Başkan Yardımcısı bunun yanı sıra Avrupa Finansal Sistemi çerçevesinde hiçbir yeniliğin risk olmadan gelmeyeceğini belirtti ve blockchain’in de belirli riskler taşıdığını vurguladı. Beau tarafından mali piyasaları beklenmeyen şekilde etkileyebilme potansiyeli olan bir teknoloji olarak tanımlanan blockchain, aslında şimdiden birçok önemli ülkenin birinci önceliği haline geldi.

Fransa bundan iki ay önce ise Libra kripto para projesine yönelik tepkisi ile gündeme gelmiş ve eleştirilmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar