reklamı kapat

Ford’dan Trafiği Rahatlatacak Kripto Para Patenti

28 Mart 2018
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Amerikalı otomobil üreticisi Ford, yeni aldığı bir patent ile trafikteki araçların birbirleriyle iletişim kurmasını ve böylece trafikteki karışıklığın azaltılmasını hedefliyor. Bunun için ise kripto paraların kullanılacağı belirtiliyor.

“Araçtan araca sıralama işbirliği” mantığıyla çalışacak olan patent Salı günü yayınlandı ve Ford’a teslim edildi. Patent, trafik sıkışıklığını hafifletmenin yollarına odaklanıyor ve araçların hızlarını koordine edebilmek için “sürücülerin seyahat süresince oluşan psikolojilerini” devreden çıkarmak amaçlanıyor.

Patent metnine göre, katılımcı tüm araçlar tarafından diğer araçların sürüş tavrı, kolektif bir şekilde izlenebiliyor, kaydedilebiliyor ve değerlendirilebiliyor. Bu sisteme de İşbirlikçi Yönetilen Birleşme ve Geçiş (CMMP) adı veriliyor.

Patent açıklamalara şu şekilde devam ediyor;

Bu sistem, sisteme katılan araçların trafiğin daha az olduğu şeritlerden geçebilmesine ve gerek olduğunda daha hızlı gidebilmesine olanak sağlayacak. Ayrıca sistemde olan birkaç araç birleşerek de geçici olarak bu avantajdan faydalanabilecek. Sistemdeki diğer araçlar da bu araçların acelesi olduğunu bildiğinden onlara yol verecek.

Patent, CMMP token’ların araçlar arasındaki mesajları nasıl kolay ileteceğini, “CMMP sistemi, araçların kripto para ticaretini kabul ettikleri bireysel token işlemleriyle çalışır. CMMP token’lar ise araçların birbirlerine yardım etmeleri gerektiğinde işlemi onaylamak ve yetki vermek için kullanılır.” şeklinde açıklıyor.

Buna ek olarak token ödemeleri sistem içerisinde bir tür yol kredisi olarak da kullanılabilecek. Şirket bu konuyu da, “Bazı durumlarda araçlara ayrılan süre, o aracın sahip olduğu token miktarına bağlı olacak. Örneğin, acelesi olan bir araç 60 CMMP token sayesinde 10 dakika süre kazanabilirken token sayısı 120 olan araç 20 dakika süre kazanabilecek.” sözleriyle açıklıyor.

Ford, bu adımlarıyla müşterileri için üstün kullanıcı deneyimi sunmayı amaçladıklarını ve bu konuda öncü olmak istediklerini de belirtiyor.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER