Fırsat Mı? Solana (SOL) Yükseliyor! SOL Coin Düşüşü Bitti Mi?

SOL Coin günün en fazla kazandıranları arasında bulunuyor. Peki kısa vadede yatırımcıları neler bekliyor?
18:00
3 Ocak 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Geçtiğimiz yıl en büyük Ethereum rakibi konumuna yükselen Solana son FTX çöküşünde çok büyük darbe aldı. En son fiyatı 8 dolara düştükten sonra Vitalik Buterin’in destek paylaşımıyla 10 doların üzerine çıkmıştı. Şimdi de %10 artışla 12 dolar seviyesine tırmandı. Peki artık düşüş bitti mi? Mevcut seviyeler bir alım fırsatı mı?

Solana (SOL) Yorum

SOL Coin yazı hazırlandığı sırada 12,51 dolardan alıcı buluyor ve günlükte %12,1 oranında artış yaşadı. İşlem hacmi %26 oranında artan SOL Coin, BTC karşısında da çift haneli büyüme gördü. Biraz önce ABD piyasalarının da pozitif açılış yapmasıyla yükseliş desteklendi. Kripto paraların kümülatif değeri yeniden 805 milyar doların üzerine çıktı. Bitcoin hakimiyeti ise %40’ın altına düştü. SOL Coin geçtiğimiz Kasım ayında SBF tarafından yapılan satışların ardından 30 dolar seviyelerinden 15 doların altına düşmüştü.

LUNA ile benzer bir kaderi paylaşma ihtimaline karşın yatırımcıların ani yükselişlerin ardından sert kayıplar görmesi muhtemeldir. Ancak Solana özelindeki durum çok daha farklı. Kurumsal satışların artmasıyla eriyen fiyat, Solana ağı sorunsuz biçimde çalışmaya devam ettiği için yükselişini devam ettirebilir. Peki teknik analiz ne diyor?

Sol Coin Alınır Mı?

Solana satıcıları Aralık ortasından bu yana baskın durumdalar. Fiyatı son iki hafta içinde %42’ye yakın bir düşüşe zorladılar ve 15 dolardan 8 dolara kadar fiyatı çektiler. Solana short pozisyonları son günlerde şiddetle sıkıştırıldı ve önümüzdeki günlerde daha fazla ayı tuzağa düşebilir. SOL önemli bir talepten yoksun olsa da, varlığı açığa satmak riskliydi. Eski aralığın en düşük seviyeleri yeniden test edildi ve yukarı yönlü başka bir artış göz ardı edilemez.

On-Balance Volume (OBV) son üç günde kazanç sağladı, ancak fiyat 11,3 dolar seviyesindekine benzer dirençlerle mücadele etmek zorunda kalacak. Hem OBV hem de fiyat için yukarı doğru bir hareket bir sonraki durağın 13,15 dolar olacağını söylüyor. Spot CVD yükseliş yönünde güven vermedi. Negatif eğimli CVD, Aralık ayı boyunca satıcıların baskın olduğu anlamına geliyordu. Bu durum son günlerde daha nötr bir konuma geldi. Özellikle kısa vadede short pozisyonların tasfiyesi için 13 dolar bölgesine hareket devam edebilir. Günlük kapanışlar 13,69 dolar üzeri gelirse bu daha fazla yükselişe zemin hazırlayabilir. Nihai hedef 15-17 dolar aralığı olacaktır.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar