X


Fidye Yazılımları Kripto Paraların Başına İş Açıyor, Biden ve Kongre Baskı Kuruyor!

Kripto paralar hayatımızda birçok şeyi kolaylaştırıyor. Ancak Biden ve Kongreye bakılırsa bazı kripto varlıklar suçluların da işine yarıyor. Peki kriptolar bu yükten nasıl kurtulacak?
21:43
4 Temmuz 2021

Yakın zamanda fidye yazılımı saldırısına uğrayan Florida’lı şirket kripto paraların yeniden lanetlenmesine sebep oldu. Biden Fedaral soruşturma başlatılması için talimat verdi. Aynı zamanda Kongre üyesi Eric Swalwell kriptonun fidye yazılımlardaki rolünün incelenmesini talep ediyor. Kongreyi harekete geçmeye çağıran Swalwell seçim döneminde kripto ile bağış almış ve ılımlı açıklamalar yapmıştı.

Fidye Yazılımları Kripto Paralara Zarar Veriyor

Biden tarafından Cuma günü duyurulan Fedaral soruşturma, bunun son örneği olabilir. Florida merkezli bir Bilişim Teknolojileri firmasının maruz kaldığı saldırı çok fazla sayıda işletmenin zarar görmesine sebep oldu. Bu olaydan sonra ABD Başkanı Biden konunun Federal seviyede araştırılmasını istedi.

Başkanın yaptığı açıklamada saldırının Rusya merkezli olduğundan bahsediliyordu ancak kesin bir kanıta ulaşılamadı da söylendi. Amerikan Başkanı fidye yazılımlara karşı caydırıcı bir duruş sergilemek için başarılı operasyonlar imza atılmasını istiyor. Geçtiğimiz ay Colonial Pipeline saldırısında ödenen fidyenin önemli bir kısmı kurtarılmıştı ancak bu yeterli değil, çok fazla olayın aydınlatılması kriptoların rahat bir nefes almasını sağlayacak.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Rus hack grubu REvil tarafından yapılan saldırı teknoloji şirketinin 40.000 müşterisi için ciddi bir risk doğurdu. Bazı müşterilerden 45.000 dolar değerinde Monero (XMR) istendi. Üstelik ödemeyi geciktirenler için fidye miktarının iki katına çıkacağı da söyleniyor.

Kripto Fidyeler Artık Monero (XMR) Olarak İsteniyor.

Gizlilik odaklı kripto para Monero saldırganların dikkatini çektiği için Bitcoin biraz rahat bir nefes aldı. Hatırlarsanız 2014 yılında birçok fidye yazılım saldırısı yapılmış ve Bitcoin fiyatı bugüne nazaran çok daha düşük bir hacimle fiyatını katlamıştı.

Ancak borsaların hükümetlerle daha etkin şekilde veri paylaşıyor olması saldırganları daha güvenli kripto varlıkları kullanmaya itiyor. Bunların başında da Monero (XMR) geliyor. İşlemleri karıştırarak ağın takip edilmesini imkansız hale getiren Monero, gizli işlemler isimli bir kodlama şeması kullanıyor. Miktar, gönderici ve alıcı gibi bilgilerin hiçbirine erişilemiyor.

ABD İç Gelir Servisi (IRS) bu sorunu çözmek için beyaz şapkalı hackerlara ödül vereceğini bile duyurmuştu. Monero işlemlerini kırabilen uzmanlar 625.000 dolar ödül alabilecek. Ancak henüz bunu başarabilen olmadı.

Amerikan Kongresi Kripto ve Fidye İlişkisini Araştırmalı

Başkanlık seçimlerinde kripto para ile bağış alan ve kriptolarla ilgili ılımlı açıklamalar yapan Swalwell fikir değiştirmişe benziyor. Kongreye çağrıda bulunan Swalwell kripto paralar ve fidye yazılımların nasıl bir ilişki içinde olduğunun araştırılmasını istiyor.

Tam bir paradoks olan bu durum tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan tartışmalarından farksız bir yere doğru gidiyor. Kripto paraların bir kısmı gizlilik odaklı olduğu için elbette suçlular tarafından kullanılabilir ancak Amerikan dolarının suça karışma oranını daha yüksek olduğunda herkes hemfikirdir. Peki bu sorun nasıl çözülecek?

Küresel ölçekte bankacılık iş birliği son derece uyumlu şekilde ilerliyor. Benzer biçimde kripto para borsalarının da kara para ve suçun önlenmesi konularında ortak hareket etmesi gerekiyor. Bunu bazı hükümetlerle önemli borsalar yapıyor, ancak yeterli değil. Regülasyonların hızlı bir şekilde yayınlanarak irili ufaklı tüm borsaların tek bir merkeze ve onun altında ulusal güvenlik güçlerine mali suçlar konusunda bağlanması gerekiyor. Bu konu üzerine Avrupa Birliği ve BIS gibi kurumlar çalışıyor ancak henüz regülasyonlar tam bir biçimde yürürlüğe girmediği için harekete geçilemiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar