“FED, Gerçek Zamanlı Ödemeler Konusunda Acele Etmeli”

Bir komisyon üyesine göre FED artık elini çabuk tutmalı...
15:00
8 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Üst düzey bir ABD federal yetkilisi, Facebook’un Libra projesi konusunda Federal Rezerv’in (FED) acil davranması gerektiğini ve kendi gerçek zamanlı ödeme sistemini başlatması için elini çabuk tutması gerektiğini ifade etti.

FedNow Hizmeti

7 Kasım’da Federal Rezerv Yönetim Kurulu’na gönderilen bir mektupta, ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun bir üyesi olan Rohit Chopra, merkez bankasının “FedNow Hizmeti” olarak adlandırılan ve 24 saat boyunca gerçek zamanlı ödeme hizmeti sunacak olan sistemi desteklediğini belirtti.

Komisyon üyesi Chopra mektubunda, merkez bankasının yeni tehditleri önlemek için hızlı davranması gerektiğini dile getirdi. Chopra, bu tehditlerin bir banka tekeli tarafından mı geleceğini yoksa Facebook gibi özel sektördeki bir rakipten mi geleceğini bilmediğini ifade etti ve şu açıklamaları yaptı:

Wall Street ve Silikon Vadisi’ndeki büyük özel şirketler, kritik altyapıların kontrolü yoluyla piyasa güçlerinden yararlanmaya çalıştıklarından, Kurulun bu teklifi hızlı bir şekilde uygulaması her zamankinden daha önemlidir.

Gerçek Zamanlı Ödemeler

FedNow Hizmeti bu Ağustos ayında yapılan bir duyuruya göre, 7 gün 24 saat 365 gün gerçek zamanlı işlemler sunacak. Yapılan açıklamalar hizmetin, hem kurumsal kullanım hem de genel halk için piyasaya sürülebileceği ve tüketicilerin fonlarını daha esnek bir şekilde yönetmelerini sağlayacağını belirtti.

Bunların yanında Chopra elektronik ödeme sistemi üzerindeki özel bir megabank tekelinin potansiyel olarak “piyasalardaki yenilikçiliği baskıladığı ve teşvikleri bozduğunu” belirtiyor. Ayrıca Chopra, Facebook’un Libra projesinin nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın FED’in gerçek zamanlı ödeme konusunda acele etmesi gerektiğinin altını çizdiğini ifade etti.

Öte yandan FED Başkanı Jerome Powell da Haziran ayında yaptığı açıklamalarda, “Yani özünde, artık merkez bankalarının kripto para birimleri veya dijital para birimleri yüzünden kendi para politikalarını uygulamayacak olmaları durumundan bu kadar da endişe etmiyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar