X


FED, CBDC Raporunu Yayınladı: Potansiyel Fayda ve Risklere Vurgu Yapıldı!

FED, CBDC'ye ilişkin bir teknik döküman yayınlayarak potansiyel fayda ve risklere vurgu yaptı.
10:15
21 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

20 Ocak Salı günü ABD Merkez Bankası (FED), CBDC ile ilgili teknik bir döküman yayınlayarak dijital doların potansiyel fayda ve zararları ile ilgili kamuoyunu bilgilendirdi.

FED’in CBDC Makalesi

FED Başkanı Jerome Powell, merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) olumlu ve olumsuz yanlarını araştırırken seçilmiş temsilcilerle ve çok çeşitli paydaşlarla etkileşim kurmayı, ortak çalışmalar yürütmeyi dört gözle beklediklerini dile getirdi. FED, makalede dijital doların faydalarından, dezavantajlarından ve potansiyel maliyetlerinden bahsederken, bu konuda somut adımların atılması gerekip gerekmediğiyle ilgili herhangi bir ifadeye yer vermedi. CBDC’nin potansiyel fayda ve dezavantajlarını sıralayan FED, yürütme organından ve Kongre’den belirli bir yetkilendirme yasası ile açık bir destek almadan konuya ilişkin bir ilerleme kaydedilemeyeceğini de ekledi.

Dijital Dolar ve ABD Ekonomisine Potansiyel Etkileri

FED, CBDC’nin ABD’de geleneksel ödemelerin işleyişinden önemli ölçüde farklı olacağını belirtiyor. Dijital dolar, merkez bankasından doğrudan talep edilen dijital bir token görevi görecek. Bununla birlikte, Fed raporu, bankaların ve ödeme firmalarının hesap veya dijital cüzdan oluşturabileceği bir “ara model” izleyeceklerini belirtiyor.

Öte yandan bazı FED yetkilileri, piyasada bir CBDC başlatmanın getirdiği zorlukları da vurguladı. Fed yetkilileri söz konusu açıklamarında şu ifadelere yer verdi:

“Bir CBDC, ödeme sistemi olarak gelişmeye devam ettikçe haneler ve işletmeler için güvenli, dijital bir ödeme seçeneği sunabilir ve ülkeler arasında daha hızlı ödeme seçenekleriyle sonuçlanabilir, ancak olumsuz tarafları da olabilir. Zorluklar arasında finansal istikrarın korunması yer alıyor.”

Yetkililer ayrıca, yasa dışı finansmanla mücadele kabiliyetini kaybetmeden, ABD’lilerin finansal mahremiyetini korumak için bazı yasal düzenlemelerin de uygulanması gerektiğini ifadelerine ekledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar