reklamı kapat

FED Başkanı Libra İle İlgili Açıklamalar Yaptı

Jerome Powell, Facebook’un kripto parası ile ilgili endişeleri ele aldı...
09:00
11 Temmuz 2019
  • İlayda Pekerİlayda Peker

10 Temmuz’da Finansal Hizmetler Komitesi’nde konuşan Federal Rezerv Bankası Başkanı Jerome Powell, Facebook’un yaklaşmakta olan stablecoin’i Libra ile ilgili düzenleyicilerin kaygılarını ele alma şeklinden memnuniyet duyulması gerektiğini söyledi.

Powell’ın Açıklamaları

Temsilci Steve Stivers toplantı sırasında Powell’a, “Facebook, kara para aklama ve müşterini tanı (know your customer) prosedürleri ile ilgili sorularınızı yeterli şekilde cevaplayamazsa, Facebook’a bankacılık hizmeti sağlayan bankalara mesajını ve Facebook’a tavsiyeni ne olurdu?” sorusunu yöneltti. Powell şu şekilde yanıtladı:

Şirketin kara para aklama konusunda gerçekten tatmin edici olmadan ilerleyemeyeceğini düşünüyorum. Başlangıçta sıraladığım veri koruma ve kullanıcı mahremiyeti gibi konuların çok dikkatli bir şekilde ele alınması gerekecek.

“Libra, Sistematik Bir Ölçeğe Sahip”

Powell, piyasaya sürülecek olan kripto para birimi projesinin büyüklüğünü vurgulayarak, projenin geleneksel düzenleyici sınırların dışına nasıl çıktığını da şu şekilde açıklıyor:

“Düzenleyici programımıza kolayca sığmayan bir proje olduğunu düşünüyorum. Potansiyel olarak da sistematik bir ölçeğe sahip proje…”

Bununla beraber Başkan Maxine Waters, Fed’in Libra ile ilgili para politikası hakkında endişeleri olup olmadığını sordu. Powell şu şekilde cevapladı:

Libra mahremiyet, kara para aklama, tüketicilerin korunması ve finansal istikrar konularında birçok ciddi kaygı uyandırıyor. Bunlar, proje ilerlemeden önce derinlemesine ve genel olarak ele alınması gereken konular.

Bunun yanında Finansal Hizmetler Komitesi, Facebook’tan Libra projesinin geliştirilmesinin derhal durdurulmasını istemişti. Yetkililer Facebook’un CEO’ları Mark Zuckerberg ve David Marcus ile COO Sheryl Sandberg‘e bir mektup yazarak bu taleplerini dile getirmişti.

Facebook’un kripto para cüzdanı Calibra’nın yöneticisi David Marcus da Başkan Maxine Waters‘a ve Finansal Hizmetler Komitesi üyelerine yaklaşan Libra oturumlarıyla ilgili bir hazırlık mektubu gönderdi ve Libra hakkında güvence verdi.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.